Politycy rozliczają piłkarzy

afryka.org Wiadomości Sport Politycy rozliczają piłkarzy

Na 1/8 skończył się udział Afryki w XX mistrzostwach świata. Nie udało się ani Nigerii, która przegrała 0:2 z Francją i Algierii, która stoczyła porywający bój z Niemcami i po dogrywce poległa 1:2. Mnie martwi to, że rezygnację z posady selekcjonera już złożył Stephen Keshi. W przypadku Vahida Halilhodzicia sytuacja jest taka, że kończy mu się kontrakt, który ma nie być odnowiony. Następcą Bośniaka na stanowisku selekcjonera „Lisów Pustyni” ma być Francuz Christian Gourcuff.

Tymczasem rozpoczyna się rozliczanie piłkarzy. W Afryce biorą się za to rządzący. O powołanie specjalnych komisji zaapelowali prezydenci Kamerunu Paul Biya i Ghany John Dramani Mahama.

W Afryce gra futbolowej reprezentacji to rzecz wagi państwowej. Ewentualne niepowodzenie może się skończyć masowym wybuchem niezadowolenia, co szybko może się przekształcić w antyrządowe protesty. Lepiej więc działać zawczasu. Tak właśnie postępują prezydenci Kamerunu i Ghany czyli krajów, które szybko pożegnały się z mundialem.

Komisja ma zacząć działać na dniach. W jej skład wejdą byli piłkarze, trenerzy, a także piłkarscy eksperci. Ostateczny raport zostanie zaprezentowany prezydentowi. Potem mają być wyciągnięte odpowiednie wnioski – tłumaczy Jean-Jacques Mouandjo, dziennikarz z Kamerunu.

Podobnie rzecz ma się w Ghanie. Tam też mają rozliczyć kadrę ze słabego wyniku na mistrzostwach świata, a przede wszystkim wyjaśnić sprawę premii, na które piłkarze nie mogli się doczekać.

To problem Afryki. Działa się bez planu, brakuje odpowiedniej organizacji. Druga rzecz to korupcja. Piłkarzom obiecuje się pieniądze, na które potem bezskutecznie czekają i się denerwują. Obawiają się o to, że jak skończy się turniej, to już niczego nie dostaną – mówi Mouandjo.

Na razie zawodnicy nie mają lekko. Przekonali się o tym na własnej skórze czołowi zawodnicy „Nieposkromionych Lwów” Stephane Mbia i Benjamin Moukandjo. Na lokalnych targach zostali zaatakowani przez miejscowych fanów. Wszystko z powodu trzech porażek i słabej gry w Brazylii…

Michał Zichlarz, Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu