Początek porozumienia między Gabonem i Gwineą Równikową

afryka.org Wiadomości Początek porozumienia między Gabonem i Gwineą Równikową

Po 34 latach sporu o trzy niewielkie wyspy, w rejonie bogatym w złoża ropy naftowej, Gabon i Gwinea Równikowa wyraziły gotowość do zawarcia porozumienia. Rozmowy, które rozpoczęły się w poniedziałek w Genewie mają szanse na szczęśliwy finał. Tego zdania jest Sekretarz Generalny ONZ, Kofi Annan. To z jego inicjatywy, przywódcy obu krajów, Omar Bongo – Gabon i Teodoro Obiang Nguema Mbasogo – Gwinea Równikowa, postanowili ustalić przebieg wspólnej granicy morskiej.

Właściwe negocjacje odbędą się 15 marca, tym razem w Afryce. Kofi Annan przewiduje, że układ graniczny zostanie osiągnięty do końca tego roku.

Spór dotyczy trzech wysp w Zatoce Corisco – Mbanie, Cocotier i Conga. W 2004 roku Gabon i Gwinea Równikowa wypracowały pierwsze porozumienie, dotyczące wspólnego korzystania z bogatych obszarów roponośnych. Pozostał problem granicy, ale jego rozwiązanie wydaje się być tylko kwestią czasu.

Przywódca Gwinei określił oba kraje, strony konfliktu o wyspy, jako ofiary kolonializmu. Natomiast Annan podkreślił, że pokojowy sposób jego rozwiązania, będzie dobrą wiadomością dla całej Afryki, której wizerunek ucierpiał w wyniku licznych wojen.

(ps)

 Dokument bez tytułu