Pfizer nielegalnie testował leki na nigeryjskich dzieciach

afryka.org Wiadomości Pfizer nielegalnie testował leki na nigeryjskich dzieciach

Jeden ze stanów Nigerii, Kano, oskarża amerykańską firmę farmaceutyczną Pfizer o wykorzystanie 200 nigeryjskich dzieci do testowania nowych leków w 1996 roku. Doprowadziło to do powstania wad rozwojowych, a nawet śmierci małych Nigeryjczyków. Władze Kano domagają się wypłaty prawie 3 miliardów dolarów amerykańskich zadośćuczynienia. Pierwsze posiedzenie sądu w tej sprawie odbędzie się 4 czerwca br.

Do przeprowadzenia nielegalnych testów na dzieciach doszło pod pretekstem pomocy humanitarnej. Pfizer miał w ramach gestu „dobrej woli" dostarczyć leki, których działanie postanowił sprawdzić przed wprowadzeniem do dystrybucji.

Historia zaczyna się w kwietniu 1996 roku. Pfizer wspólnie ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) zaoferował darmową pomoc stanowi Kano w związku z pojawieniem się ognisk zapalenia opon mózgowych, które doprowadziło do śmierci 3 tysięcy osób. W rezultacie Pfizer dostarczył jeszcze nieprzebadany lek o nazwie Trovan Floxacin. Został on zaaplikowany 200 dzieciom cierpiącym na zapalenie opon mózgowych. 11 z nich zmarło po zażyciu leku, a pozostałe 181 straciło słuch i wzrok, dotknął je paraliż bądź nieodwracalne zmiany w mózgu.

Skandal, który wybuchł po ujawnieniu tych faktów, doprowadził do tego, że mieszkańcy Kano odmówili poddawania się szczepieniom. Dopiero po kilku latach nigeryjskie władze nakłoniły ich do zmiany swojej decyzji.

Teraz Kano będzie domagać się ukarania amerykańskiego koncernu.

(lumi)

 Dokument bez tytułu