Panie Ministrze! Wojewódzki nie powinien być twarzą Prezydencji!

afryka.org Czytelnia Habitat Panie Ministrze! Wojewódzki nie powinien być twarzą Prezydencji!

“Z zaniepokojeniem obserwujemy działalność i publiczne wypowiedzi Pana Kuby Wojewódzkiego, który jest odpowiedzialny za przygotowanie koncertu otwierającego polską Prezydencję w Unii Europejskiej. Występ Wojewódzkiego na antenie radia Eska Rock w dniu 25 maja 2011 roku, po raz kolejny dowiódł, że zaprzecza swoim zachowaniem wartościom promowanym przez Unię Europejską”

Warszawa, dn. 09.06.2011 r.

Pan
Bogdan Zdrojewski
Minister Kultury

Szanowny Panie Ministrze!

Z zaniepokojeniem obserwujemy działalność i publiczne wypowiedzi Pana Kuby Wojewódzkiego, który jest odpowiedzialny za przygotowanie koncertu otwierającego polską Prezydencję w Unii Europejskiej. Występ Wojewódzkiego na antenie radia Eska Rock w dniu 25 maja 2011 roku, po raz kolejny dowiódł, że zaprzecza swoim zachowaniem wartościom promowanym przez Unię Europejską.

Przypominamy, że polityka europejska jasno artykułuje potrzebę poszanowania wszystkich jej mieszkańców bez względu na ich wyznanie i na ich pochodzenie. W przypadku Wojewódzkiego i jego zatrudnienia przy realizacji koncertu z okazji rozpoczęcia polskiej prezydencji dochodzi do kuriozalnej sytuacji, w której wypromowaniem unijnych idei ma zająć się osoba, która wydaje się kompletnie ich nie pojmować. Mamy nadzieję, że polskie władze nie zamierzają organizować parodii i przedstawienia kiepskiego kabaretu.

Jako, że pochodzimy z Afryki, żarty o „Murzynach” autorstwa Wojewódzkiego, szczególnie nas dotykają. Zwłaszcza w przypadku audycji z dnia 25 maja, bo utrwalają one stereotypy i torują drogę publicznemu znieważaniu Afrykanów. Wojewódzki broni się, że on tylko uprawia takie żarty. Że mu wolno. Że to tylko taka konwencja, która gwarantuje, że jego dowcip zostanie uznany za coś naprawdę śmiesznego. Nie przekonuje nas jednak ta forma żartu, bo nie jest on niczym zabawnym, zwłaszcza dla osób, które pochodzą z innych kontynentów. W żaden sposób nie przyczynia się do obnażania stereotypów na temat Afryki i Afrykanów.

Jednocześnie jesteśmy obywatelami Rzeczypospolitej Polski i chcemy, aby władze kraju, który stał się naszą druga ojczyzną nie promowały prostactwa i chamstwa, jako produktu eksportowego Polski w czasie jej Prezydencji. Dlatego apelujemy do Pana o odsunięcie Wojewódzkiego od przygotowań inauguracyjnego koncertu i udziału w tym wydarzeniu. Wojewódzki nie powinien być także twarzą polskiej Prezydencji. Wśród przedstawicieli świata polskiej kultury bez trudu można znaleźć osoby, które będą zdecydowanie lepszymi oraz co najważniejsze rozpoznawalnymi w całej Unii Europejskiej postaciami.

Z poważaniem.

Mamadou Diouf, Rzecznik praw afrykańskiej społeczności w Polsce, Komitet na rzecz Praw Afrykańskiej Społeczności w Polsce
Anthony Igiehon
, Rzecznik praw afrykańskiej społeczności w Polsce, Komitet na rzecz Praw Afrykańskiej Społeczności w Polsce
Nagmeldin Karamalla, Rzecznik praw afrykańskiej społeczności w Polsce, Komitet na rzecz Praw Afrykańskiej Społeczności w Polsce

 Dokument bez tytułu