Nowy prezydent Zambii

afryka.org Wiadomości Nowy prezydent Zambii

Wybór 70-letniego Michaela Chilufya Saty na urząd prezydenta Zambii spotkał się z powszechną aprobatą wśród obywateli, którzy coraz bardziej cenią sobie transparentność i odpowiedzialność.

Zwycięstwo Saty oznacza zmianę krajobrazu politycznego w kraju i koniec 20-letnich rządów Ruchu na rzecz Wielopartyjnej Demokracji (Movement for Multiparty Democracy – MMD) i przejęcie władzy przez kierowany przez Satę Front Patriotyczny (Patriotic Front’s – PF).

Udział w wyborach w tym roku był czwartą próbą przejęcia władzy przez Satę. Wcześniej próbował swoich sił w wyborach w 2001, 2006 i 2008. Wybory, które odbyły się 20 września 2011 wygrał z wynikiem 43% poparcia (co przełożyło się na 1,150,045 głosów) i został zaprzysiężony 23 września. Pokonał dotychczas urzędującego prezydenta Rupiaha Bandę.

Wybór Saty dowodzi, że Zambijczykom mniej już zależy na doraźnej odbudowie kraju i poprawie infrastruktury, a coraz większą wagę przykładają do sposobu sprawowania władzy, transparentności i uczciwości.

Sata został zacytowany przez zambijski dziennik The Post w dniu ogłoszenia wyników wyborów: „To jest początek długiej drogi, a nasz cel nie jest łatwy”. Zapewnił też, że w ciągu 90 dni stworzy nowy rząd.

ms za: Africa Good News

 

 Dokument bez tytułu