“Ninja” zgadzają się na wybory w Kongo

afryka.org Wiadomości „Ninja” zgadzają się na wybory w Kongo

Rząd Republiki Konga i byli rebelianci z le Comité national pour le résistance (CNR) kierowanego przez Frédérica Bintsangou, znanego również jako Pastor Ntoumi, podpisali porozumienie w sprawie nominacji Bintsangou na stanowisko koordynatora ds. humanitarnych. Jest ono rezultatem negocjacji władz Konga z CNR, prowadzonych od 2005 roku.

Przywódca CNR nie ukrywa zadowolenia z nominacji otrzymanej w ubiegły piątek, 27 kwietnia. Jest to jedno z postanowień podpisanego właśnie porozumienia, pierwszego od czasów ugody z 17 marca 2003 roku. Kończyła ona walki  między armią rządową a bojownikami „Ninja" z CNR, które miały miejsce w latach 1998-2002 w regionie Pool.

Obecne porozumienie zobowiązuje rebeliantów do zniszczenia całej posiadanej wciąż broni. Jego strony postanowiły też wcielić 250 członków milicji CNR do armii. Ponadto ustaliły datę wyborów parlamentarnych na 24 czerwca br.

CNR od lutego br. jest partią polityczną. Domagał się od rządu Republiki Konga powołania niezależnej komisji wyborczej. Zwolennicy Bintsangou chcieli także przeprowadzenia spisu wyborców w tych rejonach Pool, gdzie nie odbyło się wcześniejsze głosowanie. Według organizacji humanitarnych liczba ich mieszkańców podwoiła się od tego czasu.

Wcześniej 24 kwietnia br., partia prezydenta Konga Denisa Sassou Nguesso – Parti Congolais du Travail (PCT) i ugrupowanie byłego premiera Bernarda Kolélasa – Mouvement Congolais pour la Démocratie et le Développement (MCDDI), zobowiązały się, że zadbają o to, aby nadchodzące wybory były „wolne, demokratyczne i uczciwe".

W poprzednich wyborach w 2002 roku tylko 8 z 14 okręgów wyborczych w Pool wzięło udział w głosowaniu ze względu na niestabilną sytuację w tym regionie.

(ps, IRIN)

 Dokument bez tytułu