Nigeria: Rząd obiecuje 10 procent pieniędzy z ropy

afryka.org Wiadomości Nigeria: Rząd obiecuje 10 procent pieniędzy z ropy

Nigeryjscy oficjele deklarują, że przekażą 10% dochodu ze sprzedaży ropy na rozwój delty Nigru. Według doradcy Prezydenta, Emmanuela Egbogaha, pieniądze mają trafić bezpośrednio do lokalnych społeczności, omijając państwowych urzędników w regionie. Ma to zapobiec “rozpłynięciu” się pieniędzy po drodze.

Pomoc finansowa dla delty Nigru jest częścią rządowego planu, który ma powstrzymać uzbrojone lokalne bojówki przed napadaniem na instalacje wydobywcze. Proceder, który ma miejsce od lat, ostatnio się nasilił. Dowódcy bojówek twierdza, że napadając na instalacje i firmy wydobywcze, walczą o sprawiedliwy rozdział dóbr i o poprawę losu mieszkańców delty. Najczęściej jednak ich działalność sprowadza się do rozbojów, porwań i morderstw, które finansują, kradnąc ropę i sprzedając ją na czarnym rynku.

Dlatego kluczowa częścią rządowego planu jest poprawa jakości życia mieszkańców delty. Bezpośrednia dystrybucja części dochodów ze sprzedaży ropy ma pokazać ludziom, że w nich partycypują i że pośrednio, są współwłaścicielami przemysłu wybobywczego w delcie.

W pierwszym roku do lokalnych społeczności delty Nigru ma trafić ponad 338 mln dolarów.

maru

 Dokument bez tytułu