Według raportu międzynarodowych organizacji kryzysowych, przemoc i przestępczość utrudniają mieszkańcom Delty Nigru dostęp do żywności i opieki zdrowotnej, a także drastycznie obniżają bezpieczeństwo życia w regionie. Region Delty Nigru jest miejscem wydobycia największych ilości ropy naftowej na kontynencie afrykańskim. Od 1975 roku Nigeria zawdzięcza mu 75% zysków z eksportu.
W roku 2008 został pobity rekord przestępczości i poziomu zagrożenia dla mieszkańców – tylko w ciągu pierwszych 9 miesięcy w regionie Delty Nigru zginęło 1000 osób, a 300 zostało porwanych. O 1/3 wzrosły ataki gangów na firmy wydobywające ropę. Ostatnie dane pokazują również, że w tym regionie szybciej niż w reszcie Nigerii wzrasta poziom ubóstwa.
Z powodu masowej przestępczości, mieszkańcy regionu nie mają dostępu do czystej wody, pomimo gęstej sieci wodociągowej ani opieki zdrowotnej. Ciągle są też narażeni na ataki różnorodnych bojówek.
“Życie w Delcie jest bardzo trudne – to jest piekło na ziemi” – powiedział reporterom IRIN John Sekibo, lider lokalnej młodzieży. „Nie ma pracy ani żadnych udogodnień socjalnych, zanieczyszczenie jest niebezpieczne dla zdrowia, jest też bardzo niebezpiecznie. Warunki życia są niewyobrażalnie złe – produkujemy całe bogactwo tego kraju, a w zamian nie otrzymujemy niczego – nawet ochrony policji czy wody pitnej.”
Wysiłki rządu Nigerii, aby poprawić bezpieczeństwo w regionie i rozpocząć jego rehabilitację na razie nie przynoszą żadnych rezultatów. Większość tych działań kończy się na przygotowywaniu i analizowaniu raportów oraz na szumnych obietnicach wsparcia dla rozwoju Delty.
Niemoc rządu może dziwić, ponieważ tylko w 2008 roku ataki na rafinerie, akcje sabotażowe i porwania kosztowały budżet państwa ponad 23 miliardy dolarów. Niestety bardzo prawdopodobne, że część tych pieniędzy trafia od przestępców do kieszeni skorumpowanych urzędników, a to oznacza, że w Delcie Nigru długo jeszcze nic się nie zmieni.
maru, IRIN