Napastnik Cracovii stara się o unijny paszport

afryka.org Wiadomości Polska Napastnik Cracovii stara się o unijny paszport

Być może wkrótce skończą się kłopoty Boubacar Diabang Dialiba. Snajper „Pasów” w pierwszych meczach tegorocznego sezonu nie grał z powodu przepisów ograniczających liczbę piłkarzy spoza UE w ekstraklasie. Wkrótce może się to zmienić.

Dialiba zaczął sezon na ławce. W wyjściowym składzie krakowskiego zespołu grała dwójka Serbów: Sreten Sretenović i Miroslav Covilo, a także Brazylijczyk Deleu. Dla napastnika z Dakaru nie było miejsca. To dlatego, że od tego sezonu obowiązuje przepis, że w meczu ekstraklasy na boisku może przebywać tylko trzech graczy spoza krajów Unii Europejskiej. Ma to zatrzymać import graczy, a stawianie na swoich. Zresztą w przyszłym sezonie ta liczba zostanie ograniczona do dwóch.

– Oczywiście, było to dla mnie wielkie rozczarowanie, że w pierwszych meczach siedziałem na ławce. Ale co zrobić, taka jest piłka. Ja mogę tylko starać się przekonać trenera ciężką pracą i formą. A z obowiązującymi regułami nic nie można zrobić. Takie są przepisy i tyle. Z drugiej strony to jest ekstraklasa i trzeba się liczyć z tym, że w klubowej kadrze będzie większa liczba zawodników z Afryki czy Brazylijczyków. O miejsce w zespole trzeba walczyć – mówi Dialiba.

Już wkrótce jego kłopoty mogą się jednak skończyć. 27-letni Dialiba już od 10 lat mieszka w Europie. Swoją przygodę z futbolem na Starym Kontynencie zaczynał w Żeljeznicarze Sarajevo. Zagrał nawet w bośniackiej młodzieżówce. Potem rok występował w hiszpańskiej Murcii, żeby na kolejne pięć sezonów przenieść się do KV Mechelen.

– Przez to, że blisko pięć lat mieszkałem i grałem w Belgii, jest szansa, że wkrótce będę dysponował paszportem z kraju Unii Europejskiej. Mam taki plan i staram się o stosowne dokumenty. Ale najważniejsze to dobrze grać – podkreśla.

Jeśli Dialiba dysponowałby paszportem belgijskim, to trener Jacek Zieliński miałby większe możliwości w ustawieniu zespołu. Senegalczyk byłby bowiem traktowany jak zawodnik miejscowym, a nie gracz spoza Unii.

– Bez względu na wszystko chcę grać i strzelać bramki. Ile ich chcę zdobyć na zakończenie rozgrywek? Znacznie więcej niż było to ostatnio – mówi z uśmiechem Dialiba, który poprzedni sezon skończył z 5 trafieniami na koncie.

Michał Zichlarz, Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu