Najlepsi na polskich boiskach

afryka.org Wiadomości Sport Najlepsi na polskich boiskach

Trochę spóźniona, ale zawsze. Dziś zamykam poprzedni sezon czwartym już rankingiem najlepszych piłkarzy z Afryki grających na polskich boiskach. Oczywiście to lista subiektywna wg Afrykagola.pl. Przyznam, że miałem czy mam lekkie wątpliwości co do obsady pierwszej pozycji. Obaj piłkarze mieli dobrą rundę wiosenną, błyszczeli w swoich klubach, w których odgrywają niepoślednie role. Obaj też są bardzo dobrymi kolegami z boiska i grają w tej samej reprezentacji. O kim mowa? Oczywiście o Abdou Razack Traore z Lechii Gdańsk i Prejuce Nakoulmie z Górnika Zabrze.

OTO CZOŁOWA DZIESIĄTKA Afrykagola.pl

1. Abdou Razack Traore (24 l.), pomocnik Lechii Gdańsk, Burkina Faso

Trzy bramki w rundzie rewanżowej, kilka asyst i bardzo dobra gra. To w dużej mierze dzięki niemu zespół z Pomorza uniknął kompromitującej degradacji. Znacznie lepsza runda niż jesienią i… powrót na pozycję numer 1 w moim ranking.

2. Prejuce Nakoulma (25 l.), napastnik Górnika Zabrze, Burkina Faso

Kolejna dobra runda. Zaczął od występów w swojej reprezentacji podczas Pucharu Narodów, potem świetnie zaczął wiosną. Rundę skończył z trzema golami, a cały sezon z dziewięcioma. Nic dziwnego, że Górnik wycenia go teraz na 1,5 mln euro. O drugim miejscu zdecydowała trochę słabsza końcówka rozgrywek.

3. Emil Noll (34 l.), obrońca Pogoni Szczecin, DR Konga

W zeszłym sezonie spadł z ekstraklasy z Arką Gdynia. Teraz wrócił do niej z ekipą Portowców. Mocny punkt zespołu. Zdobył gola w ostatnim decydującym meczu Pogoni z… Arką na wyjeździe, który przesądził o powrocie szczecinian do ligowej elity. Bardzo solidny ligowy zawodnik.

4. Mehdi Ben Dhifallah (29 l.), napastnik Widzewa Łódź, Tunezja

Dobry debiut byłego reprezentanta “Orłów Kartaginy” na polskich boiskach. Wiosną najskuteczniejszy zawodnik Widzewa. Zdobył cztery gole i był bardzo mocnym punktem zespołu. Błysnął szczególnie w meczu z Koroną Kielce, w którym zdobył oba gole dla widzewiaków.

5. Costa Nhamoinesu (26 l.), obrońca Zagłębia Lubin, Zimbabwe

Świetna runda. Zagrał we wszystkich trzynastu meczach miedziowych w pełnym wymiarze czasowym, a w starciu z wicemistrzem Polski Ruchem Chorzów zdobył zwycięskiego gola. Cieniem kładzie się jego udział w wielkiej aferze korupcyjnej w swoim kraju.

6. Hachem Abbes (26 l.), obrońca Widzewa Łódź, obrońca

Solidny punkt łódzkiej ekipy, a przy tym uniwersalny zawodnik. Potrafi zagrać na każdej pozycji w obronie, a przy tym może też występować w pomocy. U progu nowego sezonu też jest w dobrej formie o czym świadczą dwa gole w dzisiejszym sparingowym meczu Widzewa z Polonią Bytom (4:0).

7. Cheikh Niane (28 l.), pomocnik Kolejarza Stróże, Senegal

To taki trochę niedoceniany zawodnik z Afryki na naszych boiskach. W pierwszej lidze gra od kilku lat i radzi sobie więcej niż poprawnie. Wiosną był mocnym punktem rewelacyjnego Kolejarza. Niewiele zabrakło, żeby wywalczył z klubem sensacyjny awans. Ten defensywny pomocnik rundę skończył z trzema golami na koncie.

8. Saidi Ntibazonkiza (25 l.), pomocnik Cracovii, Burundi

Jeśli chodzi o umiejętności, to z afrykańskich zawodników grających u nas z pewnością byłby w pierwszej trójce. Nietuzinkowy zawodnik, ale wiosna taka sobie. W Krakowie wielu miało do niego pretensje, że nie zawsze gra tak, jakby mógł. W rundzie rewanżowej tylko jeden gol i to z karnego. Z “Pasami” zaliczył spadek. Teraz ma trafić do Lecha Poznań.

9. Idrissa Cisse (22 l.), napastnik LZS Piotrówka i Ruchu Radzionków, Senegal

Jesienią dziewięć goli dla trzecioligowego klubu z Piotrówki, a wiosną cztery dla śląskich Cidrów z Radzionkowa. Drzemie w nim spory potencjał, choć na pewno musi popracować nad skutecznością. Nie wiadomo, gdzie zagra w nowym sezonie. Miała być Warta Poznań, ale nic z tego nie wyszło. Teraz słyszę, że ma trafić do Bogdanki Łęczna. Zobaczymy jak będzie.

10. Pape Ibrahim Drame, napastnik Sparty Kazimierza Wielka, Senegal

W poprzednim sezonie najskuteczniejszy zawodnik z Czarnego Lądu. Strzelał gole i jesienią i wiosną. W sumie tych trafień nazbierało się aż dziewiętnaście. Ciekawe czy pomoże to temu skutecznemu napastnikowi w awansie do wyższej ligi? Oby tak było, bo talent do zdobywania goli ma jak mało kto.

Michał Zichlarz, Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu