Nagroda dla Kongijczyka

afryka.org Wiadomości Nagroda dla Kongijczyka

Laureatem tegorocznej nagrody Rafto, przyznawanej za działalność na rzecz praw człowieka, został pastor z Demokratycznej Republiki Kongo (DRK), Josue Bulambo Lembelembe.

Bulambo Lembelembe pracuje we wschodniej części DRK, która jest wciąż dotknięta wojną. Kongijski pastor nie tylko działa na rzecz przywrócenia pokoju, ale także pomaga ofiarom wieloletniego konfliktu. Jest nie tylko duchownym Kościoła zielonoświątkowego, lecz również otacza opieką dzieci-żołnierzy oraz kobiety zgwałcone przez bojówki i milicje operujące na kongijskim wschodzie.

Bulambo Lembelembe stoi na czele Rady Protestanckich Kościołów w kongijskiej prowincji Sud-Kivu. Jest też wiceprezesem organizacji pozarządowej zajmującej się obroną praw człowieka, Heritiers de la Justice. Dzięki zajmowanemu stanowisku udało się mu pojednać grupy etniczne zamieszkujące w tej części DRK.

Nagroda Rafto jest przyznawana od 1986 roku na pamiątkę profesora Thorolfa Rafto. Otrzymują ją osoby indywidualne bądź organizacje, które promują i bronią praw człowieka. Dzięki nagrodzie Rafto świat może usłyszeć często po raz pierwszy o ludziach, którzy zostają jej laureatami. W ubiegłym roku Rafto trafiła do National Campaign on Dalit Human Rights z Indii.

Tegoroczna uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 2 listopada w norweskim Bergen.

ostro

 Dokument bez tytułu