Nadzieja białych ludzi?

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Nadzieja białych ludzi?

Biały jest lepszy? Przynajmniej takie wnioski można wyciągnąć z wypowiedzi posła Jarosława Gowina, który należy do jednego ugrupowania z „czarnym człowiekiem”, czyli Johnem Godsonem.

Szanowny Panie Pośle!

W imieniu Fundacji „Afryka Inaczej” zwracamy się z prośbą o publiczne wyjaśnienie kontekstu Pańskiej wypowiedzi, w której nazwał Pan własne ugrupowanie „nadzieją białych ludzi”. Użycie tego sformułowanie budzi niepokój, bo jego odbiorca może uznać, że chodziło Panu o kolor skóry. Pytamy zatem jak było naprawdę? Czy miał Pan na myśli służbę zdrowia? A jeśli chodziło o kolor białej skóry, to czy tej nadziei, jaką jest pańskie ugrupowanie, nie doświadczy czarny człowiek z Pańskiego ugrupowania politycznego?

Jednocześnie zwracamy się z apelem o używanie języka, który nie będzie sprawiał, że osoby o czarnym i innych niż biały kolorze skóry nie zostaną wykluczone z funkcjonowania obok słowa nadzieja. Polska jest różnorodna i nie zamieszkują jej wyłącznie „biali ludzie”. Pańska wypowiedź przypominała przemówienie innego polityka, Artura Górskiego, który wieścił wraz z wyborem Baracka Obamy na prezydenta koniec cywilizacji białego człowieka.

Apelujemy też o rewizję politycznego słownika i usunięcie z niej kolorów i słów wiążących się z negatywnymi skojarzeniami. Takimi słowami jest m. in. Murzyn i Murzynek, które oznaczają obecnie kogoś gorszego. Wciąż słyszymy wypowiedzi znanych osób, że nie chcą być białymi Murzynami, czy też nie zamierzają być gnębieni jak Murzyni.

Fundacja „Afryka Inaczej”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 Dokument bez tytułu