Nadzieja białych ludzi?

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Nadzieja białych ludzi?

Biały jest lepszy? Przynajmniej takie wnioski można wyciągnąć z wypowiedzi posła Jarosława Gowina, który należy do jednego ugrupowania z „czarnym człowiekiem”, czyli Johnem Godsonem.

Szanowny Panie Pośle!

W imieniu Fundacji „Afryka Inaczej” zwracamy się z prośbą o publiczne wyjaśnienie kontekstu Pańskiej wypowiedzi, w której nazwał Pan własne ugrupowanie „nadzieją białych ludzi”. Użycie tego sformułowanie budzi niepokój, bo jego odbiorca może uznać, że chodziło Panu o kolor skóry. Pytamy zatem jak było naprawdę? Czy miał Pan na myśli służbę zdrowia? A jeśli chodziło o kolor białej skóry, to czy tej nadziei, jaką jest pańskie ugrupowanie, nie doświadczy czarny człowiek z Pańskiego ugrupowania politycznego?

Jednocześnie zwracamy się z apelem o używanie języka, który nie będzie sprawiał, że osoby o czarnym i innych niż biały kolorze skóry nie zostaną wykluczone z funkcjonowania obok słowa nadzieja. Polska jest różnorodna i nie zamieszkują jej wyłącznie „biali ludzie”. Pańska wypowiedź przypominała przemówienie innego polityka, Artura Górskiego, który wieścił wraz z wyborem Baracka Obamy na prezydenta koniec cywilizacji białego człowieka.

Apelujemy też o rewizję politycznego słownika i usunięcie z niej kolorów i słów wiążących się z negatywnymi skojarzeniami. Takimi słowami jest m. in. Murzyn i Murzynek, które oznaczają obecnie kogoś gorszego. Wciąż słyszymy wypowiedzi znanych osób, że nie chcą być białymi Murzynami, czy też nie zamierzają być gnębieni jak Murzyni.

Fundacja „Afryka Inaczej”

 Dokument bez tytułu