Mugabe chce podsłuchiwać obywateli

afryka.org Wiadomości Mugabe chce podsłuchiwać obywateli

Niższa izba parlamentu Zimbabwe przyjęła nowe prawo, które umożliwia władzom tego kraju monitorowanie rozmów telefonicznych, korespondencji elektronicznej i internetu pod pretekstem zagrożenia bezpieczeństwa narodowego. Nie byłoby w tym nic szczególnego – podobna legislacja obowiązuje w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych czy też Wielkiej Brytanii – gdyby nie fakt, że w Harare rządzi Robert Mugabe. Opozycja obawia się, że wykorzysta on nowe prawo do zniszczenia swoich politycznych przeciwników.

Działacze opozycyjni nie wierzą, że prawdziwym powodem uchwalenia nowego prawa, była troska o zabezpieczenie Zimbabwe przed terroryzmem. Tak naprawdę Mugabe dostał kolejne narzędzie do walki ze swoimi oponentami.

Teraz nowe prawo trafi do wyższej izby parlamentu. Jednak należy spodziewać się, że i tam zostanie przegłosowane. W obu izbach partia Mugabe ma większość.

Przedstawiciele Movement for Democratic Change (MDC), którzy za sprzeciw wobec Mugabe są karani aresztem i zastraszani określają uchwałę parlamentu jako kolejny „kawałek faszystowskiego systemu prawnego”.

Władze Zimbabwe bronią nowego prawa i twierdzą, że jest ono niezbędne, aby powstrzymać działania kryminalistów, zagrażających bezpieczeństwu narodowemu.

Kryzys polityczny w Zimbabwe trwa.

(kofi)

 Dokument bez tytułu