Mubarak murem za Bashirem

afryka.org Wiadomości Mubarak murem za Bashirem

Prezydent Egiptu Hosni Mubarak spotkał się z przywódcą Sudanu Omarem al-Bashirem, aby nakłonić go do zakończenia konfliktu w Dar Furze. Egipska propozycja nawiązuje do wcześniejszego układu pokojowego między Północą a Południem Sudanu, który zakończył 21-letnią wojnę domową. Jednak analitycy twierdzą, że bez silnej presji ze strony Stanów Zjednoczonych Mubarak nie będzie naciskał na władze w Chartumie, czego dowodem są poniedziałkowe rozmowy.

Według Mubaraka porozumienie pokojowe powinno być podpisane przez wszystkie ugrupowania rebeliantów z Dar Fur. Dotychczas tylko jedno z nich zawarło pokój z rządem w Chartumie. Układ z nigeryjskiej Abudży z 5 maja 2006 roku nie został zaakceptowany przez pozostałe dwie rebelianckie frakcje.

Mubarak uważa, że sudański rząd powinien skorzystać z wcześniejszych doświadczeń, kiedy Północ i Południe Sudanu podpisały układ pokojowy kończący najdłuższą wojnę domową Afryki. Miało to miejsce w styczniu 2005 roku podczas spotkań w kenijskich miastach Machakos i Naivasha.

Egipski prezydent nie chce wysyłać swoich wojsk i policji do Dar Fur o ile nie zostanie osiągnięte porozumienie między rebeliantami a władzami w Chartumie. Jednocześnie jest przeciwnikiem nakładania nowych sankcji na Sudan.

Mubarak jest jednym z najbliższych sojuszników al-Bashira. Dlatego stanowisko Mubaraka w sprawie konfliktu w Dar Fur stara się uwzględnić argumenty sudańskiego rządu. Eksperci uważają, że jedynie presja ze strony Stanów Zjednoczonych może skłonić egipskiego prezydenta do podjęcia bardziej zdecydowanych działań.

(kofi)

 Dokument bez tytułu