Mubarak murem za Bashirem

afryka.org Wiadomości Mubarak murem za Bashirem

Prezydent Egiptu Hosni Mubarak spotkał się z przywódcą Sudanu Omarem al-Bashirem, aby nakłonić go do zakończenia konfliktu w Dar Furze. Egipska propozycja nawiązuje do wcześniejszego układu pokojowego między Północą a Południem Sudanu, który zakończył 21-letnią wojnę domową. Jednak analitycy twierdzą, że bez silnej presji ze strony Stanów Zjednoczonych Mubarak nie będzie naciskał na władze w Chartumie, czego dowodem są poniedziałkowe rozmowy.

Według Mubaraka porozumienie pokojowe powinno być podpisane przez wszystkie ugrupowania rebeliantów z Dar Fur. Dotychczas tylko jedno z nich zawarło pokój z rządem w Chartumie. Układ z nigeryjskiej Abudży z 5 maja 2006 roku nie został zaakceptowany przez pozostałe dwie rebelianckie frakcje.

Mubarak uważa, że sudański rząd powinien skorzystać z wcześniejszych doświadczeń, kiedy Północ i Południe Sudanu podpisały układ pokojowy kończący najdłuższą wojnę domową Afryki. Miało to miejsce w styczniu 2005 roku podczas spotkań w kenijskich miastach Machakos i Naivasha.

Egipski prezydent nie chce wysyłać swoich wojsk i policji do Dar Fur o ile nie zostanie osiągnięte porozumienie między rebeliantami a władzami w Chartumie. Jednocześnie jest przeciwnikiem nakładania nowych sankcji na Sudan.

Mubarak jest jednym z najbliższych sojuszników al-Bashira. Dlatego stanowisko Mubaraka w sprawie konfliktu w Dar Fur stara się uwzględnić argumenty sudańskiego rządu. Eksperci uważają, że jedynie presja ze strony Stanów Zjednoczonych może skłonić egipskiego prezydenta do podjęcia bardziej zdecydowanych działań.

(kofi)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 Dokument bez tytułu