Maroko szykuje kolejne wnioski o fundusze z ONZ

afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Maroko szykuje kolejne wnioski o fundusze z ONZ

ONZ uważa eksploatację surowców w Saharze Zachodniej za naruszenie prawa międzynarodowego. Eksploatacja odbywa się bez zgody tamtejszych mieszkańców, nie przynosi im także żadnych korzyści finansowych. Mimo tego, władze Maroka chcą kierować do ONZ kolejne wnioski o fundusze, które pomogłyby w dalszej grabieży surowców. Organizacja Western Sahara Resource Watch (WSRW) przestrzega: ,,Program Mechanizmów Czystego Rozwoju nie może wspierać działań Maroka w Saharze Zachodniej”.

Organizacja Western Sahara Resource Watch (WSRW) ujawniła ostatnio, że ONZ-owski program Mechanizmów Czystego Rozwoju (Clean Development Mechanism – CDM) rozważa pomoc w sfinansowaniu dwóch marokańskich inwestycji w okupowanej Saharze Zachodniej. Pierwszą z planowanych inwestycji jest projekt energetyczny holdingu Nareva, będącego własnością króla Maroka. Drugi projekt dotyczy wykorzystania energii słonecznej w marokańskim przemyśle rybnym 

Teraz WSRW ujawnia, że w przygotowaniu są dwa kolejne ,,ekologiczne” projekty. Jeśli wejdą w życie, przyczynia się do nielegalnej i brutalnej okupacji Sahary Zachodniej.

Sfinansowanie projektu z funduszy CDM byłoby odstępstwem o polityki prowadzonej przez pozostałe agendy ONZ, min. Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP).  Jak na ironię, to właśnie UNDP jest głównym partnerem CDM w Maroku.

Agenda ds. Rozwoju wyraźnie zaznaczyła, że nie zamierza finansować inwestycji na południe od uznawanej przez społeczność międzynarodową granicy Maroka (nie obejmuje ona terytoriów zagarniętych w 1975 r.). Wszystkie umowy pomiędzy Agendą a rządem Maroka mówią o wsparciu dla inwestycji wyłącznie ,,na północ od granicy uznawanej przez ONZ”. UNDP twierdzi, że udziel wsparcia dla inicjatyw tylko w granicach Maroko uznawanych międzynarodowo. ONZ uznaje okupację Sahary Zachodniej za naruszenie prawa, natomiast Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości całkowicie odrzucił roszczenia terytorialne Maroka.

“Wzywamy, aby, biorąc pod uwagę opinie ONZ i UNDP, zaniechano planów finansowania inwestycji na Saharze Zachodniej z programu CDM” – konkluduje Sara Eyckmans z WSRW.

WSRW, tłum. Szymon Dolata

 Dokument bez tytułu