Lotnisko dla króla

afryka.org Wiadomości Lotnisko dla króla

Król Suazi, Mswati III otworzył kilka dni temu nowe lotnisko. Inwestycja pochłonęła aż 280 milionów dolarów amerykańskich, i jak twierdzą krytycy, nie spełnia współczesnych standardów, co oznacza, że nie będzie mogło normalnie funkcjonować.

Budowa lotniska zajęła aż 11 lat. Kosztowała 10% wartości produktu krajowego brutto na rok 2012. Król jest jednak optymistą i twierdzi, że lotnisko – nazwane jego imieniem – przyciągnie turystów i zagranicznych inwestorów.

Problem w tym, że pomimo oficjalnego otwarcia, wciąż nie ma licencji IATA (Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych). Nie ma też linii lotniczych chętnych do korzystania z nowego portu lotniczego. Póki co Suazi ma mniejsze lotnisko w Manizini, z którego można polecieć południowoafrykańskimi SA Link do Johannesburga.

Nowy port lotniczy powstał w odległości 70 kilometrów od stolicy kraju, Mbabane, i ma obsługiwać do 300 pasażerów na godzinę oraz przyjmować duże samoloty rejsowe. Władze Suazi zapowiadają, że już wkrótce powstanie pierwszy krajowy przewoźnik lotniczy, który ma rozpocząć loty do 10 miejsc w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Suazi jest ostatnią monarchią absolutną w Afryce i jednym z najuboższych krajów świata. Majątek króla Mswatiego III szacowany jest na 200 milionów dolarów.

fai

 Dokument bez tytułu