List do Rady Reklamy w sprawie banku PKO BP

afryka.org Czytelnia Habitat List do Rady Reklamy w sprawie banku PKO BP

“Reklama Banku PKO BP, z cyklu Szymon na krańcach świata, dostępna w sieci pod adresem http://www.youtube.com/watch?v=m23Gg7slzto&feature=share&list=PL9couMj56U9TjE_uyr0_Tq1vfhSo7pdZi wprowadza w błąd odbiorców, sugerując, że Afryka znajduje się na krańcach cywilizacji. Jest pełna krzywdzących stereotypów na temat Afryki i utrwala negatywny wizerunek zacofanych Afrykanów” – pisze Mamadou Diouf w liście do Rady Reklamy.

Szanowni Państwo!

Reklama Banku PKO BP, z cyklu Szymon na krańcach świata, dostępna w sieci pod adresem http://www.youtube.com/watch?v=m23Gg7slzto&feature=share&list=PL9couMj56U9TjE_uyr0_Tq1vfhSo7pdZi wprowadza w błąd odbiorców, sugerując, że Afryka znajduje się na krańcach cywilizacji. Jest pełna krzywdzących stereotypów na temat Afryki i utrwala negatywny wizerunek zacofanych Afrykanów.

Reklama nie uwzględnia również faktów. PKO BP  bierze nas za ignorantów. Rynek komórkowy ostatniej dekady to wzrost z 20 milionów do prawie 600 milionów aparatów na kontynencie afrykańskim. Ekipa, która dopuściła scenariusz nie ma żadnej wiedzy o Afryce. Także o tym, że w Afryce Wschodniej i Południowej, funkcjonuje system mobilnych płatności. Ostatni komentarz o końcu cywilizacji (gdzie jej początek, skoro człowiek pochodzi z Afryki?) jest absolutnie nie na miejscu. Obraz może być zabawny, dać do myślenia albo poruszać. Zależy co sprzedajemy. Ale nie można handlować stereotypami. Czy firma z takimi tradycjami nie powinna dbać o społeczny aspekt swoich kampanii?

Reklama występuje w różnych formatach. Badania opinii publicznej http://afryka.org/afryka/przeczytaj-raport-,news/ potwierdzają, że w Polsce najlepiej mają się negatywne wyobrażenia o Afryce. Jest w tym duża zasługa mediów, jak wynika z naszego raportu “Afryka i jej mieszkańcy w polskich mediach”, a reklama, jako przekaz towarzyszący tym samym mediom, ma ogromny wpływ na postawy Polaków http://afryka.org/batory/raport_batory.pdf.

Mamadou Diouf

 Dokument bez tytułu