Liga kenijska: Tłumy, falstart i Sudańczycy

afryka.org Wiadomości Sport Liga kenijska: Tłumy, falstart i Sudańczycy

Pierwsza kolejka ligi kenijskiej za nami. Zacząć należy od największego wydarzenia inauguracyjnej rundy, czyli powrotu AFC Leopards.

Legendę kenijskiej piłki podejmowały Nairobi Stars. Na stadionie w slumsach Kawangware pojawiło się ponad 10000 kibiców, czyli wielokrotnie więcej niż ktokolwiek mógł się spodziewać. Mecz stał na całkiem wysokim poziomie, jednak kiedy w 55. minucie bramkę zdobyli gospodarze, kibice tłoczący się przy barierkach spowodowali zawalenie się trybun. Na szczęście obyło się bez ofiar, ale mecz został przerwany. Nie postanowiono jeszcze jak cała sprawa zostanie zakończona.

Słabo wypadły trzy najlepsze kluby poprzedniego sezonu. Mistrzowie z Mathare nie dali rady sprostać reprezentacyjnemu bramkarzowi – Ayuko – który zachował czyste konto i zapewnił remis gościom z Sher Karuturi. Druga drużyna i mistrz sprzed 2 lat – Sony Sugar – które u siebie było praktycznie niepokonane, uległo KCB tracąc gola w ostatnich minutach meczu. Drużyna, która w zeszłym roku zajęła najniższy stopień podium – Agro Chemicals – ledwie zremisowała na własnym boisku z outsiderami z Red Berets. Podobnie zdobywcy superpucharu Kenii – Gor Mahia – którzy po spornym rzucie karnym przegrali wyjazdową potyczkę z Ulinzi Stars. Tym sposobem na pierwsze miejsce w tabeli wyszła Thika United, która pewnie pokonała gości z Mombasy – Bandari 3-0.

Mecz beniaminka Sofopaka z Tuskerem został przełożony ze względu na zeszłotygodniowy pożar supermarketu w Nairobi, w którym zginął Peter Serry, członek zarządu wykonawczego Tuskera. W ramach sparingu Sofopaka podejmowała słynny sudański Al.-Merreikh, który akurat przebywał na obozie w Kenii. Beniaminek nie przestraszył się wielkiego rywala, uczestnika finałowej serii ostatniej Ligi Mistrzów i zdołał zremisować 1-1.