Las Hijas Del Sol

afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Las Hijas Del Sol

Ten nietypowy duet tworzą Piruchi Apo Botupá i Paloma Loribo Apo. Pochodzą z Gwinei Równikowej, dokładnie z wyspy Bioko i śpiewają w językach bubi i hiszpańskim (obok Sahary Zachodniej, Gwinea Równikowa była kolonią hiszpańską).

Ciocia Piruchi i jej siostrzenica Paloma postanowiły muzykować i występują na scenie.
Ich przygoda muzyczna rozpoczęła się tak naprawdę 15 lat temu, kiedy panie zgłosiły swój udział w konkursie w el Centro Cultural Hispano Guineano. Zajęły pierwsze miejsca w dwóch kategoriach: piosenka oryginalna oraz choreografia. W tym samym roku (1992) pojechały pierwszy raz do Hiszpanii reprezentować Gwineę na Expo w Sewilli oraz na prestiżowym telewizyjnym festiwalu ibero-amerykaskim OTI.

Ich debiutancki album „Sibèba” ukazał się w grudniu 1995 roku. Od początku Piruchi i Paloma podkreślają i odwołują się do własnej wyspiarskiej kultury bubi. Utwór „Tirso de Molina”, opowiadający o problemach emigrantów (także ich własnych) w Madrycie, znalazł się na ścieżce dźwiękowej do filmu „Taxi” w reżyserii Carlosa Saury. Angielski „Folk Roots” umieścił album na 1. miejscu za rok 95”, Ponadto płyta ukazała się w całej Europie Zachodniej, USA i Japonii.

Oryginalne głosy duetu procentują współpracą z takimi artystami jak Rita Marley, Joao Alfonso, Mission Hispana….

Od tamtego czasu duet nagrał cztery kolejny płyty: „Kottó” (1997), „Kchaba” ( 2000), „Pasaporte Mundial” (2001) i „Colores del Amor” ( 2003), „Vivir esta locura” (2004). Udało mi się zdobyć przedostatnią. Świetna muzyka na każdą imprezę.

Mamadou

 Dokument bez tytułu