Lagos zmieni oblicze

afryka.org Wiadomości Lagos zmieni oblicze

Bród, bezprawie i ogromne korki – te określenia najczęściej towarzyszą opisowi największego miasta zachodniej Afryki. Już wkrótce ma się to zmienić. Władze Lagos State realizują kolejny projekt, który ma sprawić, że miasto stanie się bardziej przyjazne dla mieszkańców.

Od kilku lat, Lagos straszy turystów. Tony śmieci na ulicach i setki samochodów stojących w jednym miejscu, to szara rzeczywistość nigeryjskiej metropolii. Całości dopełnia smog, który wręcz nieustannie unosi się nad miastem. Ostatnio pojawiła się szansa na zmianę wizerunku. Wszystko za sprawą władz, które za priorytet obrały sobie naprawę zniszczonego środowiska.

Pierwszym ambitnym projektem, było uruchomienie linii autobusowej o nazwie BRT. Bus Rapid Transit z powodzeniem funkcjonuje w największych miastach świata. Autobusy tej sieci, są niezależne od korków. Posiadają specjalnie wydzielony pas ruchu. Dzięki temu, zawsze i wszędzie są na czas. Oficjalne otwarcie pierwszych linii miało miejsce w czerwcu tego roku. Oddanie do użytku wszystkich tras, zbiegnie się z budową Lagos Metro-Rail.

Według aktualnej koncepcji, linie metra będą przebiegały obok głównych dróg szybkiego ruchu. Jedną z najważniejszych będzie 10-pasmowa trasa Lagos – Badagry. Budowa ma przebiegać w trzech etapach. Pierwszy przewiduje budowę odcinka o długości 7,2 km, drugi – 24,5, a trzeci – 28,5. Minimalny koszt inwestycji to 20 miliardów Naira.

Po drugiej stronie nigeryjskiej metropolii, praca wre przy umacnianiu gruntu pod budowę Eko Atlantic City. Całkowicie nowa część miasta zostanie wybudowana u wybrzeży wyspy Victorii. Ma stać się centrum biznesowym nie tylko zachodniej, ale i całej Afryki.

Mb

 Dokument bez tytułu