Laduma: SuperSport bliski obrony tytułu

afryka.org Wiadomości Sport Laduma: SuperSport bliski obrony tytułu

Mecze XXI kolejki południowoafrykańskiej Premier League były prawdziwym widowiskiem dla kibiców i… koszmarem dla bramkarzy. Aż 3 spotkania zakończyły się wynikami znanymi bardziej z hokejowych lodowisk niż piłkarskich boisk. Jednak w ubiegły weekend najważniejszym wydarzeniem był milowy krok, jaki wykonał SuperSport w drodze ku obronie mistrzowskiego tytułu.

W meczu kolejki aktualny mistrz Południowej Afryki pokonał 2-0 drugą drużynę ubiegłego sezonu – Ajax Cape Town. Dzięki temu zwycięstwu przewaga SuperSport nad resztą stawki wzrosła do 6 punktów. Dla Ajaxu ten wynik oznacza koniec nadziej na mistrzostwo. Na pomeczowej konferencji trener drużyny z Cape Town – Craig Rosslee przyznał, że dla jego zespołu walka o tytuł właśnie się zakończyła: „Teraz naszym głównym celem jest dobra gra i zakończenie sezonu w czołówce. Mam nadzieję, że to zdejmie presję z moich graczy i znowu zaczniemy wygrywać.”

„W każdym meczu stwarzamy wiele okazji i ich nie wykorzystujemy. Bramki tracimy po głupich błędach. Tak naprawdę sami jesteśmy swoim największym przeciwnikiem.” – tłumaczył porażkę Rosslee.

Po ostatnim zwycięstwie SuperSport w południowoafrykańskich mediach rozgorzała dyskusja czy ktoś jeszcze jest w stanie przeszkodzić drużynie z Pretorii w wywalczeniu drugi raz z rzędu mistrzowskiego tytułu. Wśród trzech głównych kandydatów wymienia się Kaizer Chiefs, Orlando Pirates i Mamelodi Sundowns. Za nim jednak któraś z tych drużyn zacznie stanowić dla SuperSport realne zagrożenie musi najpierw uporać się ze swoimi wewnętrznymi problemami.

Mamelodi jeśli chce się liczyć w walce o tytuł musi ustabilizować formę. Jak na razie drużyna z Atteridgeville przeplata bardzo dobre występy zaskakującymi porażkami – ostatnio z ostatnim w tabeli Bay United.

Kaizer Chiefs w tym sezonie mają problem z obroną. Ostatnie mecze pokazują jednak, że tureckiemu szkoleniowcy Wodzów udało się zewrzeć defensywne szyki swojego zespołu, dlatego to Chiefs wymieniani są jako najgroźniejszy rywal SuperSport. Chwila prawdy nadejdzie już wkrótce – w najbliższą sobotę obie drużyny zmierzą się w bezpośrednim starciu.

Największą bolączką drużyny Piratów jest z kolei fatalna skuteczność. Do tej pory zdobyli zaledwie 21 bramek, co daje nieprzynoszącą chluby średnią 1 gola na mecz i drugi, po Santos FC, najgorszy bilans strzelonych bramek.
Orlando cały czas zachowuje jednak szanse na tytuł. W ostatnią sobotę udało im się wygrać z niepokonaną od 6 spotkań drużyną Free State. Piratom skromne, jednobramkowe zwycięstwo zapewnił Siphelele Mthembu. W tym sezonie jest to już jego druga bramka, która przesądza o losach spotkania. Wyczyn ten jest imponujący zważywszy, że Mthembu w barwach Orlando zagrał w tym sezonie dopiero… dwa mecze.

„Bóg dał mi talent i nie zamierzam go zmarnować. Po tych bramkach jestem dużo bardziej pewny siebie. Do końca sezonu pozostało jeszcze trochę czasu i wszystko może się wydarzyć.” przekonywał strzelec jedynej bramki sobotniego spotkania. „Jednocześnie chciałem zapewnić, że moje ostatnie sukcesy nie uderzą mi do głowy. Nie zamierzam spocząć na laurach.” oświadczył Mthembu. Te deklaracje mają dla Piratów duże znaczenie, ponieważ Mthembu w Południowej Afryce znany jest ze skandali związanych z zażywaniem przez niego narkotyków.

W ostatnich meczach piłkarze Moroka Swallows zdołali pokonać Ajax (co przy aktualnej dyspozycji wicemistrzów RPA nie jest specjalnym wyczynem) i wygrać niezwykle trudne derbowe mecze z Orlando Pirates i Kaizer Chiefs. I kiedy wydawało się, że najcięższe zadanie jest już za nimi a doścignięcie lidera jest kwestią czasu, kubeł zimnej wody na ich głowy wylali zawodnicy Celticu. Porażka 1-4 była dla Jaskółek gorzką lekcją pokory i ostudziła nieco ich mistrzowskie zapędy. Nie oznacza to jednak, że piłkarze z Moroka składają broń w walce o tytuł. Szczególnie, że mają najkorzystniejszy układ spotkań ze wszystkich drużyn czołówki tabeli.

Prawdziwą rzeź piłkarzom Thanda Royal Zulu urządzili Bystrzy Chłopcy z Uniwersytetu Wits. Wygląda na to, że BidVest, który ostatnio przeżywał kryzys wraca w końcu do swojej dyspozycji z poprzedniej rundy.

Komplet wyników XXI kolejki:

Bloemfontein Celtic 4-1 Moroka Swallows
BidVest Wits 6-2 Thanda Royal Zulu
Santos 1-1 Platinum Stars
Golden Arrows 5-2 Maritzburg United
Supersport United 2-0 Ajax Cape Town
Orlando Pirates 1-0 Free State Stars
Bay United 2-0 Mamelodi Sundowns
Amazulu 0-0 Kaizer Chiefs

1 Supersport United 40
2 Mamelodi Sundowns 34
3 Orlando Pirates 34
4 Kaizer Chiefs 34
5 Moroka Swallows 32
6 Ajax Cape Town 32
7 BidVest Wits 31
8 Golden Arrows 30
9 Free State Stars 28
10 Santos 28
11 Platinum Stars 26
12 Amazulu 25
13 Thanda Royal Zulu 23
14 Maritzburg United 22
15 Bloemfontein Celtic 21
16 Bay United 20

psp

 Dokument bez tytułu