Znamy już laureatów najnowszej edycji aFrykasów Roku, wyjątkowych nagród przyznawanych przez Fundację „Afryka Inaczej” ludziom mediów, kultury i nauki, a także instytucjom, które przyczyniają się do przybliżania kontynentu afrykańskiego w Polsce. Wśród nagrodzonych znaleźli się Tomek Michniewicz, Michał Lipszyc, Nadbałtyckie Centrum Kultury i prof. Iwona Anna Ndiaye.
Tomek Michniewicz, znany z audycji „Reszta Świata”, dziennikarz, podróżnik i autor książek- reportaży z jego podróży, otrzymał nagrodę przede wszystkim za akcję w ramach projektu „Swoją drogą”. Wraz ze zwycięzcą konkursu wyjechał do Ugandy, w rejon występowania goryli górskich, zagrożony planami eksploatacji i zniszczenia przez międzynarodowe koncerny wydobywcze. Co najważniejsze, osoba, z którą pojechał jest związana z branżą wydobywczą – zajmuje się przeglądem technicznym platform wiertniczych i tankowców. Po powrocie do Polski okazało się, że zwycięzca konkursu, pod wpływem tego co zobaczył, zapowiedział rezygnację z pracy związanej z przemysłem paliwowym. To zresztą nie pierwsza akcja Tomka związana z Afryką. Od kilku lat wspiera Rezerwat Imire w Zimbabwe, który chroni krytycznie zagrożone nosorożce.
Michał Lipszyc otrzymał aFrykasa w kategorii „Człowiek” za promowanie literatury afrykańskiej, poprzez różne inicjatywy wydawnicze, w których jest tłumaczem autorów z Afryki, szczególnie tej portugalskojęzycznej. W 2014 roku przy jego udziale powstał numer „Literatury na świecie”, poświęcony Etiopii. Jednocześnie Michał angażuje się w akcje na rzecz Afryki. Kilka lat temu tłumaczył na żywo występ Angelo Torresa, zawodowego opowiadacza historii, reżysera i aktora, który pochodzi z Wysp Świętego Tomasza i Książęce. W ubiegłym roku w wykonaniu Lipszyca usłyszeliśmy polski tłumaczenie „I HAVE A DREAM” Martina Luthera Kinga.
Nadbałtyckie Centrum Kultury zostało nagrodzone za swoje działania na rzecz dialogu międzykulturowego i działalność kulturalną przybliżającą różne kultury. Dyrektorem tego Centrum jest z pochodzenia Nigeryjczyk, Larry Okey Ugwu. Larry jest aktorem i muzykiem, od lat związanym z Trójmiastem. Jest też animatorem kultury, któremu NCK zawdzięcza wiele ciekawych inicjatyw. Dzięki Centrum w Trójmieście odbywał się szereg różnych wydarzeń poświęconych kulturom świata.
W tym roku „Afryka Inaczej” przyznała też aFrykasa w kategorii nauka. Nagroda trafiła do prof. dr hab. Iwony Anny Ndiaye. Działalność naukową prowadzi na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Wykracza jednak daleko poza sale wykładowe, organizując od kilku lat Dni Afryki w tym mieście. Podejmuje też inicjatywy wydawnicze. Jedną z ostatnich publikacji, który ukazały się dzięki Ndiaye jest „Antologia afrykańskiej poezji kobiecej”.
aFrykasy są przyznawane przez Fundację „Afryka Inaczej” osobom związanym ze światem mediów, kultury i nauki, działającym na rzecz promocji tematyki afrykańskiej i dialogu polsko-afrykańskiego w Polsce. Fundacja „Afryka Inaczej” powstała po to, aby mówić o Afryce inaczej niż każą nam stereotypowe wyobrażenia na temat tego kontynentu, upowszechniane w mediach i kulturze masowej. Dlatego postanowiliśmy wyróżnić tych, którzy mówią, myślą bądź piszą o innej Afryce, tej rzeczywistej, gdzie obok smutku jest miejsce na radość. O Afryce, gdzie żyją ludzie.
W poprzednich edycjach laureatkami i laureatami aFrykasów byli m. in. Wojciech Jagielski, Marcin Meller, Jerzy Haszczyński, Wojciech Karpieszuk, Joanna Klimowicz, Biuro Kultury m. st. Warszawy,
Dom Spotkań z Historią, dr Eugeniusz Rzewuski, dr Adam Rybiński, mł. insp. Krzysztof Łaszczyński, Anna Śmigulec, Adam Leszczyński, Paweł Smoleński, Robert Stefanicki, Monika Olejnik i Michał
Mamadou & Paweł