Kto, gdzie i z kim w listopadzie?

afryka.org Wiadomości Sport Kto, gdzie i z kim w listopadzie?

To będzie jeden z najważniejszych miesięcy w afrykańskim futbolowym kalendarzu w tym roku. I to zarówno na szczeblu klubowym, jak i przede wszystkim reprezentacyjnym. Ale po kolei.

Już jutro pierwszy z dwóch finałowych meczów w Africain Champions League. Orlando Pirates podejmuje u siebie najbardziej utytułowaną klubową jedenastkę na Czarnym Kontynencie, egipski Al-Ahly. Pytanie, czy po raz drugi tytuł zdobędzie zespół z RPA czy po raz ósmy “Czerwone Diabły”? Obie jedenastki spotkały się już w rozgrywkach grupowych i tam nie było wątpliwości kto jest lepszy. Jak będzie jutro i w przyszłą niedzielę? Ja obstawiam Al-Ahli, ale wszystko jest możliwe.

Przy klubowym finale dygresja. Rok temu poleciałem na decydujące mecze afrykańskiej Ligi Mistrzów do Tunisu. To był świetny wyjazd i spore przeżycie. Szczególnie jak w nocy z kibicami wracałem do Hammameth czy raczej do pośredniej stacji Bir Bou Regba pociągiem. Na szczęście odbyło się bez przygód.

Po klubowych finałach przyjdzie czas na rozstrzygnięcia na szczeblu reprezentacji. Poznamy pięć zespołów, które reprezentować będą Afrykę na przyszłorocznym mundialu w Brazylii. Na razie pewni swego mogą być w Ghanie. Także mistrzowie kontynenty czyli “Super Orły” w Nigerii są w świetnej wyjściowej pozycji. Reszta dalej walczy. Początek decydujących eliminacyjnych meczów 16 listopada, a ostatnich finalistów poznamy trzy dni później.

FUTBOLOWY LISTOPAD W AFRYCE

Africain Champions League

2 listopada (sobota), godz. 20.30, Orlando Pirates – Al-Ahli

10 listopada (niedziela), godz. 18, Al-Ahli – Orlando Pirates

Eliminacje mistrzostw świata, play-offy

16 listopada (sobota), godz. 16, Nigeria – Etiopia (2:1)

godz. 19, Senegal – Wybrzeże Kości Słoniowej (1:3)

17 listopada (niedziela), godz. 15.30, Kamerun – Tunezja (0:0)

godz. 18, Egipt – Ghana (1:6)

19 listopada (wtorek), godz. 19.15, Algieria – Burkina Faso (2:3)

Michał Zichlarz, Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu