Korupcyjny skandal w RPA

afryka.org Wiadomości Sport Korupcyjny skandal w RPA

Po Zimbabwe problemy z ustawianiem meczów reprezentacji ma Republika Południowej Afryki. I to na niewiele ponad miesiąc przed rozpoczęciem Pucharu Narodów, który przecież w styczniu i lutym odbędzie się na pięciu stadionach RPA.

Chodzi o spotkania, które „Bafana Bafana” rozegrała w 2010 roku przeciwko Gwatemali (5:0), Kolumbii (2:1), Tajlandii (4:0) i Bułgarii (0:0) . Według FIFA całą sprawę nakręcał pochodzący z Singapuru biznesmen Wilson Raj Perumal i jego agancja Football 4U.

Póki co zawieszony został prezydent South Africain Football Association Kirsten Nematandani oraz czterech wysoko postawionych działaczy południowoafrykańskiego związku.

Przypomnę, że podobne kłopoty z korupcją ma sąsiednie Zimbabwe. Niedawno został tam z tego powodu ukarany choćby były piłkarz Sokoła Pniewy Norman Mapeza.

Ja w 2008 roku podczas Pucharu Narodów na stadionach w Ghanie sam słyszałem, jak niemiecki szkoleniowiec reprezentacji Beninu , głośno mówił o korupcyjnych propozycjach względem piłkarzy prowadzonego przez siebie zespołu. Wtedy działacze CAF całą sprawę zamietli jednak pod dywan.

Michał Zichlarz, Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu