Kopia Arki Przymierza w Zimbabwe

afryka.org Wiadomości Kopia Arki Przymierza w Zimbabwe

W muzeum w Zimbabwe wystawiono drewniany przedmiot uważany za replikę biblijnej Arki Przymierza.

Przedmiot nazywany “ngoma lungundu” należy do ludu Lemba – czarnoskórych Afrykanów o żydowskich korzeniach. Lembowie twierdzą, że został on wykonany prawie 700 lat temu z pozostałości oryginalnej Arki, w której jak mówi Biblia, przechowywano 10 Przykazań Mojżesza.

Przez lata uważano replikę za straconą, jednak trzy lata temu została ona odnaleziona w składzie w Harare.

Profesor Tudor Parfitt ze Szkoły Studiów Orientalnych i Afrykańskich Uniwerstytetu Londyńskiego (University of London’s School of Oriental and African Studies – SOAS), który odkrył ponownie artefakt, uważa, że jest to najstarszy drewniany przedmiot znaleziony w Afryce Subsaharyjskiej.

“W każdym rogu skrzynia ma pozostałości drewnianych pierścieni i oczywiste jest, że w pewnym czasie przenoszono ją na żerdziach przez nie przechodzących” – twierdzi profesor Parfitt -“Zgodnie z opisem biblijnym, tak właśnie przenoszono Arkę Przymierza.”

Kopię Arki odsłonięto w Museum of Human Science w Harare. Przedstawiciele Lembów z różnych rejonów Zimbabwe i ministrowie rządu wzięli udział w uroczystości.
Poprzednio – za decyzją urzędników kolonialnych, arka była wystawiana w muzeum w Bulawayo, gdzie po raz ostatni została sfotografowana w 1949 roku. W czasie wojny o niepodległość Zimbabwe artefakt wywieziono dla bezpieczeństwa do Harare. Jednak podczas zmian zapomniano o nim i przez lata lud Lemba uważał swój relikt za zaginiony.

Alex, bbc

 Dokument bez tytułu