Komitet Afrykanów w Trójmieście

afryka.org Czytelnia Habitat Komitet Afrykanów w Trójmieście

Ostatni wagon dołączył do pociągu zwanego Komitetem Społeczności Afrykańskiej. Operacja miała miejsce tydzień temu niedaleko Dworca Głównego w Gdańsku.  Na zaproszenie dyrektora Nadbałtyckiego Centrum Kultury (NCK), Lawrence’a Ugwu, duet Anthony Igiehon i Mamadou Diouf spotkał się w Staromiejskim Ratuszu z diasporą Trójmiasta.

Prestiżowym miejscem kultury, jakim jest NCK, kieruje jedna z ważniejszych osobistości pochodzenia afrykańskiego w Polsce. Ów dyrektor, który gościł grupę inicjatywną, to Lawrence „Okey” Ugwu  –  pedagog, muzyk, aktor, animator kultury. Larry, jak go nazywają znajomi, mieszka w Polsce od 30 lat i szefuje NCK  od roku 2004. Na spotkaniu oprócz  Mamadou, Anthony’ego  i Larry’ego, obecni byli Harris i Edward.                    

Harris Kwaku Mawusi z Ghany, mieszka w Polsce (Gdyni) od 34 lat. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, jest pracownikiem Zarządu Morskiego Portu Gdynia. Ten specjalista ds. projektów rozwojowych z bogatym doświadczeniem w negocjacjach będzie dużym wzmocnieniem działań Komitetu w Trójmieście. Edward Katende z Kenii, mieszka w Trójmieście od 10 lat, z zawodu jest spawaczem.

Tak jak w pozostałych miastach, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie, idea samego komitetu uzyskała od razu pełne poparcie zebranych. Z pomysłem będą starać się dotrzeć do całej diaspory Trójmiasta.

Po spotkaniu w Staromiejskim Ratuszu, nasza grupka ruszyła na krótki spacer, do  Centrum św. Jana (Kościół Św. Jana), gdzie trwają remont i konserwacja. W tym pięknym i ważnym obiekcie miasta,  odbędą  się koncerty, wystawy i inne wydarzenia artystyczne – tłumaczy dumnie Larry.  Odbudową zniszczonego kościoła kieruje właśnie NCK, któremu dyrektoruj nowy członek Komitetu.

Mamadou

Komitet powstał dzięki wsparciu Fundacji im. Stefana Batorego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 Dokument bez tytułu