Komitet Afrykanów w Trójmieście

afryka.org Czytelnia Habitat Komitet Afrykanów w Trójmieście

Ostatni wagon dołączył do pociągu zwanego Komitetem Społeczności Afrykańskiej. Operacja miała miejsce tydzień temu niedaleko Dworca Głównego w Gdańsku.  Na zaproszenie dyrektora Nadbałtyckiego Centrum Kultury (NCK), Lawrence’a Ugwu, duet Anthony Igiehon i Mamadou Diouf spotkał się w Staromiejskim Ratuszu z diasporą Trójmiasta.

Prestiżowym miejscem kultury, jakim jest NCK, kieruje jedna z ważniejszych osobistości pochodzenia afrykańskiego w Polsce. Ów dyrektor, który gościł grupę inicjatywną, to Lawrence „Okey” Ugwu  –  pedagog, muzyk, aktor, animator kultury. Larry, jak go nazywają znajomi, mieszka w Polsce od 30 lat i szefuje NCK  od roku 2004. Na spotkaniu oprócz  Mamadou, Anthony’ego  i Larry’ego, obecni byli Harris i Edward.                    

Harris Kwaku Mawusi z Ghany, mieszka w Polsce (Gdyni) od 34 lat. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, jest pracownikiem Zarządu Morskiego Portu Gdynia. Ten specjalista ds. projektów rozwojowych z bogatym doświadczeniem w negocjacjach będzie dużym wzmocnieniem działań Komitetu w Trójmieście. Edward Katende z Kenii, mieszka w Trójmieście od 10 lat, z zawodu jest spawaczem.

Tak jak w pozostałych miastach, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie, idea samego komitetu uzyskała od razu pełne poparcie zebranych. Z pomysłem będą starać się dotrzeć do całej diaspory Trójmiasta.

Po spotkaniu w Staromiejskim Ratuszu, nasza grupka ruszyła na krótki spacer, do  Centrum św. Jana (Kościół Św. Jana), gdzie trwają remont i konserwacja. W tym pięknym i ważnym obiekcie miasta,  odbędą  się koncerty, wystawy i inne wydarzenia artystyczne – tłumaczy dumnie Larry.  Odbudową zniszczonego kościoła kieruje właśnie NCK, któremu dyrektoruj nowy członek Komitetu.

Mamadou

Komitet powstał dzięki wsparciu Fundacji im. Stefana Batorego.

 Dokument bez tytułu