Komisja Prawdy i Pojednania w Liberii nadzieją na odbudowę kraju

afryka.org Wiadomości Komisja Prawdy i Pojednania w Liberii nadzieją na odbudowę kraju

Prezydent Liberii, Ellen Johnson-Sirleaf powołała Komisję Prawdy i Pojednania, której celem jest przeprowadzenie śledztwa dotyczącego łamania praw człowieka w okresie wojny domowej w tym kraju, zakończonej w 2003 roku. W skład komisji wchodzi 7 członków.

Przed Liberią stoi wielkie wyzwanie odbudowy kraju, zniszczonego 24 latami konfliktu. I to właśnie na odbudowie, a nie rozliczaniu przeszłości, nowa pani prezydent, zamierza skoncentrowac swoje wysiłki. Zdaniem Ellen Johnson-Sirleaf, Komisja powinna przyczynić się do pojednania przez prawdę.

Poprzedni przywódca Liberii, Charles Taylor, który jest odpowiedzialny za większość zbrodni dokonanych po 1989 roku, przebywa na wygnaniu w Nigerii. Co więcej, Sierra Leone domaga się jego ekstradycji, uważając go winnym eskalacji konfliktu, także w tym kraju.

Jedno jest pewne, Liberia potrzebuje mądrych przywódców i szybkiej odbudowy z ruin. A jej prezydent, zamierza skoncentrować się na naprawie zniszczonego państwa. Kolejne trybunały, w tak skomplikowanej rzeczywistości, jaką była ta część Afryki podczas wieloletnich wojen, nie sprawią, że Liberia stanie się wysokorozwiniętym państwem.

Prezydent Ellen Johnson-Sirleaf została wybrana na prezydenta w 2005 roku, pokonując innego kandydata na ten urząd, znanego piłkarza, Georga Weaha.

(ps)

 Dokument bez tytułu