Kobiety w akcji część druga

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Kobiety w akcji część druga

26 września zespół polskich animatorów współpracujących z Fundacją „Afryka Inaczej” po zakończonych warsztatach w Tunisie przeniósł się do Sousse, gdzie odbył się kolejny etap projektu „Kobiety w Akcji”.

W Sousse Fundacja współpracowała z animatorami i artystami ze stowarzyszenia TanitArts. Warsztaty odbywały się w jednym z marabou znajdujących się na Medynie, który został przekazany organizacji przez władze miasta. Pierwszego dnia uczestniczki przeszły szkolenie teoretyczne, dotyczące technik robienia zdjęć i obsługi aparatu, a następnie miały za zadanie w domu, za pomocą zdjęć sporządzić fotorelacje jednego z wybranych tematów: mój wieczór; mój portret bez twarzy; portret bliskiej osoby. Zadanie było analogiczne do tego, które otrzymały wcześniej uczestniczki w Tunisie.

Następnego dnia było możliwe realizowanie programu reportażu na ulicach medyny. Uczestniczki i trenerzy otrzymali specjalnie przygotowane przez TanitArts identyfikatory, dzięki którym mieszkańcy wiedzieli w jakim celu robione są zdjęcia. Zapewniło to bezpieczeństwo uczestnikom projektu i ułatwiło kontakt z mieszkańcami medyny.

Dzień zdjęciowy trwał do późnego popołudnia. Uczestniczki i trenerzy podzielili się na dwie grupy, które miały za zadanie pokazać obraz kobiet na medynie. Oprócz robienia zdjęć uczestniczki pytały też napotkanych kobiet o ich styl życia, o oczekiwania i refleksje dotyczące przyszłości w porewolucyjnej Tunezji.

Uczestniczki wchodziły do prywatnych domów, gdzie miały okazję poznać całe rodziny i porozmawiać na temat roli jaką odgrywa w tunezyjskiej społeczności kobieta.

Dzień zakończył się prezentacją fotorelacji na blogu.

W sobotę odbyło się podsumowujące spotkanie z aktywistami dotyczące praw kobiet w Tunezji oraz ewaluacyjna część z aktywistami i uczestniczkami warsztatów. Uczestnicy spotkania wymienili się spostrzeżeniami dotyczącymi projektu oraz tym jak rozwijać i kontynuować podobne akcje na rzecz praw kobiet w Tunezji. Na spotkanie został też przygotowany reportaż jednej z aktywistek tunezyjskich Ayi  Chebbi, która zaprezentowała postawy działaczek tunezyjskich. Reportaż ten oraz podsumowanie projektu zostaną opublikowane w broszurze wydanej w listopadzie w ramach projektu.

Marta Górska

 Dokument bez tytułu