Kobieta zajmie się nigeryjska ropą

afryka.org Wiadomości Kobieta zajmie się nigeryjska ropą

Jedno z najważniejszych ministerstw w Nigerii ma nowego szefa. Ministrem do spraw ropy naftowej została po raz pierwszy kobieta, Diezani Allison-Madueke.

Nowa minister już wcześniej kierowała innym ministerstwem, zajmując się kopalniami i stalą. Po rozwiązaniu rządu w marcu br. przejęła obowiązki ministra odpowiedzialnego za ropę. Za jej nominacją przemawia również miejsce, z którego pochodzi – obfitująca w ropę naftową Delta Nigru.

Zmiany personalne dotknęły też innych resortów. Jeden z czołowych bankierów Goldman Sachs, Olusegun Aganga, został nowym ministrem finansów. Ministrem spraw zagranicznych będzie Odein Ajumogobia, wcześniej w ministerstwie ds. ropy naftowej.

Zmiany w nigeryjskim rządzie mają związek z przekazaniem władzy prezydenckiej przez Umaru Yar’Adua, Goodluckowi Jonathanowi. Yar’Adua musiał zrezygnować z prezydenckiego fotela z powodu złego stanu zdrowia.

Nigeria jest jednym z największych eksporterów ropy naftowej w Afryce na południe od Sahary. Z racji położenia złóż ropy w Delcie Nigru i systemu dystrybucji dochodów z jej wydobycia, który pomija mieszkańców roponośnego rejonu, jest źródłem konfliktu Delty z rządem centralnym, nasilającego się od lat.

ostro

 Dokument bez tytułu