afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Kim był kamerdyner?

Eugene Allen posłużył za inspirację do stworzenia postaci Cecila Gainesa, głównego bohatera w filmie “Kamerdyner”. Kim był Allen?

Allen urodził się w stanie Wirginia, w 1919 roku – filmowy kamerdyner miał się urodzić w Georgii. Pracował jako kelner. W 1952 roku rozpoczął pracę w Białym Domu. Na początku zajmował się prostymi pracami, po czym został po latach kamerdynerem prezydenta.  Pracował u łącznie ośmiu prezydentów.

Według relacji syna, Allen miał być szczególnie związany z prezydentem Johnem Kennedym, którego śmierć szczególnie przeżył. Nie wziął jednak udziału w pogrzebu – miał stwierdzić, że ktoś musi zostać w Białym Domu, aby obsłużyć tych, którzy wrócą z ceremonii żałobnej.

W 1981 roku Allen awansował na najwyższe stanowisko w hierarchii kamerdynerów Białego Domu, maître d’hotel. Było to za czasów prezydentury Ronalda Reagana. Status Allena potwierdziło również zaproszenie go przez prezydenta na obiad z udziałem niemieckiego przywódcy, Helmuta Kohla, w charakterze gościa. ! 1986 roku Allen, po 34 latach służby w Białym Domu, odszedł na emeryturę.

W 2008 roku miał zamiar zagłosować na Baracka Obamę w wyborach prezydenckich, wspólnie z żoną Helene – spędził z nią 65 lat życia, ale ta zmarła przed wyborami. Sam Allen odszedł w 2010 roku.

Jego życiorys opisał Wil Haygood w książce „Kamerdyner”, która ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Marginesy.

Mieszkali sami. Kiedy usiadł, oboje szybko mnie poinformowali, że chętnie ze mną porozmawiają, ale dopiero gdy skończą oglądać swój ulubiony teleturniej The Price Is Right. Śledzili kolejne epizody w skupieniu, co jasno dawało mi do zrozumienia, bym nie ośmielił się przerwać; nie odzywałem się więc.

Na krańcu stołu leżało z pół tuzina magazynów ze zdjęciem ówczesnego senatora Baracka Obamy na okładce. Widać było, jak dumni są z jego kandydatury. Podczas gdy teleturniej migał na panoramicznym ekranie telewizora (prezent od ich jedynego dziecka, Charlesa, weterana wojny wietnamskiej, który pracował jako analityk w Departamencie Stanu), spostrzegłem na ścianie jedyną fotografię wskazującą na zatrudnienie w Białym Domu: Allenowie stojący z prezydentem i Nancy Reagan podczas jakiejś – wydaje się bardzo oficjalnej – uroczystości. Ciągle nie byłem pewien, dla ilu dokładnie prezydentów Eugene Allen pracował.

– Dla ośmiu – powiedział mi.

Ośmiu? Nie mógł nie zauważyć mojego zdziwienia.

– Zgadza się. Ośmiu. Zacząłem za Harry’ego Trumana i tak po kolei do prezydenta Reagana.”*

Film „Kamerdyner” będzie można obejrzeć w ramach przeglądu Afro-Ameryka 2014, już w czwartek, 27 lutego, o godzinie 21, w KINO.LAB w Warszawie.

Paweł

*Fragment za Wil Haygood „Kamerdyner”. Tłumaczenie: Aleksandra Ambros. Wydawnictwo: Marginesy.

 Dokument bez tytułu