Kenia: Zakaz palenia

afryka.org Wiadomości Kenia: Zakaz palenia

W ubiegłym tygodniu wszedł w życie zakaz palenia w miejscach publicznych w Kenii. Wprowadzono też prawo, które ma zapobiec promowaniu wyrobów tytoniowych wśród nieletnich.

Tobacco Control Act przyjęty przez kenijski parlament w 2007 roku był wprowadzany przez kolejne 9 miesięcy. Jego głównym celem ma być ochrona ludzkiego zdrowia, zwłaszcza biernych palaczy.

Według nowego prawa palenie będzie dozwolone tylko w wyznaczonych miejscach. Jednak palacze nie będą mogli oddawać się swojemu nałogowi w biurach, sądach, budynkach instytucji publicznych, miejscach kultu religijnego, sklepach, placówkach kultury, domach dziecka, a nawet w więzieniach.

Nowe prawo zakazuje sprzedaży papierosów dla osób poniżej 18 roku życia. Tytoniowi producenci nie będą też mogli prowadzić akcji promocyjnych w miejscach publicznych.

Ci, którzy złamią zakaz palenia będą skazani na karę pozbawienia wolności od pół roku do trzech lat więzienia bądź na karę pieniężną, która może wynieść nawet 3 miliony kenijskich szylingów.

Jednak praktyka pokazuje, że różnie bywa z wdrażaniem tego prawa. W ubiegłym roku, nie czekając na wprowadzenie ogólnokrajowego zakazu, palenia w miejscach publicznych zabroniły lokalne władze w stołecznym Nairobi i mieście Nakuru. Gorzej było z egzekwowaniem tego prawa. I to właśnie z chwytaniem osób łamiących zakaz będzie największy problem.

Pomimo trudności, które wiążą się z wprowadzeniem zakazu, władze Kenii są pełne optymizmu. Według kenijskiego ministerstwa zdrowia rząd zarabiał na podatkach ze sprzedaży tytoniu równowartość 76 milionów dolarów amerykańskich rocznie, ale koszty leczenia palaczy były pięciokrotnie wyższe. Teraz ma to się zmienić.

lumi

 Dokument bez tytułu