Kenia: I będziesz nazywał się… Kofi

afryka.org Wiadomości Plotki Kenia: I będziesz nazywał się… Kofi

W Kenii trwają rozmowy dotyczące zakończenia politycznego sporu, który kosztował już życie ponad 1000 osób i zmusił 600 tysięcy Kenijczyków do porzucenia swoich domów. Patronuje im były sekretarz generalny ONZ, Kofi Annan. Na jego cześć został właśnie nazwany jeden z nowonarodzonych nosorożców.

Nosorożec przyszedł na świat w Parku Narodowym Maasai Mara. Ma na imię Kofi. Parkowi strażnicy, którzy tak go nazwali, twierdzą, że pomimo braku zewnętrznego podobieństwa między Annanem a nosorożcem, obaj mają jedną cechę. Jest nimi gruba skóra, która symbolizuje zdecydowany charakter Annana jako negocjatora w trudnych rozmowach między prezydentem Mwai Kibaki'm i przywódcą opozycji, Raila Odinga.

Tymczasem sam Annan próbuje skłonić obie strony konfliktu do porozumienia. W środę przedstawiciele prezydenta i opozycji negocjowali w nieznanym nikomu miejscu. Zwolennicy Odinga zaproponowali Kibaki'emu utworzenie wspólnego rządu przejściowego na okres dwóch lat i przeprowadzenia po tym okresie wyborów. Na razie Kibaki ma rozważyć tę propozycję.

To właśnie wybory stały się bezpośrednią przyczyną konfliktu. 27 grudnia 2007 roku Kenijczycy wybierali prezydenta. Zwycięzcą ogłosił się Kibaki, ale Odinga, który przegrał niewielką liczbą głosów, uznał, że to on a nie Kibaki powinien zostać prezydentem. Jednocześnie oskarżył Kibaki'ego o sfałszowanie wyników wyborczych. Przez następny miesiąc niektóre rejony Kenii ogarnął chaos i doszło do zamieszek na tle etnicznym. Obecne podziały polityczne w tym kraju, nakładają się na podziały etniczne. Kibaki jest popierany przez lud Kikuju, który zmonopolizował władzę w Kenii od czasów ogłoszenia niepodległości w 1963 roku. Odinga to kandydat ludów Luo i Kalenjin.

(kofi)

 Dokument bez tytułu