Katastrofa demograficzna na Madagaskarze?

afryka.org Wiadomości Katastrofa demograficzna na Madagaskarze?

Liczba mieszkańców Madagaskaru wzrośnie z dotychczasowych 20 do 50 milionów w 2030 roku. Jeżeli malgaskie władze nie podejmą zdecydowanej akcji na rzecz kontroli narodzin, to ten wyspiarski kraj czeka katastrofa demograficzna – ostrzega minister zdrowia Madagaskaru, Jean Louis Robinson.

Obecnie na jedną rodzinę przypada średnio powyżej pięciu dzieci. Aby zapobiec przeludnieniu wyspy tych dzieci powinno być maksymalnie troje. Inaczej na nic zdadzą się wysiłki na rzecz ograniczenia ubóstwa – twierdzi Robinson.

Według malgaskiego ministerstwa za takim rozwiązaniem przemawiają nie tylko argumenty ekonomiczne. To będzie dobre także dla zdrowia kobiet.

Wystąpienia ministra ma związek z rozpoczynającym się właśnie Tygodniem Matki i Dziecka, w ramach którego 59 tysięcy pracowników służby zdrowia dotrze do 4 milionów matek z dziećmi, aby zaszczepić je przeciwko odrze, rozdać moskitiery i przeprowadzić podstawowe badania. Jednak Robinson jest zdania, że wysiłki te nie zdadzą się na nic, jeśli nie zostanie wprowadzony program planowania rodziny. Dlatego przy okazji badań, kobiety usłyszą o możliwości stosowania antykoncepcji.

Na Madagaskarze środki antykoncepcyjne nie są popularne. Wynika to z obaw, że ich używanie powoduje bezpłodność. Najgorzej pod tym względem jest na terenach wiejskich.

Poza 50 milionami ludzi w 2030 roku, bardziej niepokojąca jest jeszcze jedna liczba. Aż 85 procent Malgaszy żyje za mniej niż 2 dolary amerykańskie dziennie.

(kofi)

 Dokument bez tytułu