Kadafi wie najlepiej

afryka.org Wiadomości Kadafi wie najlepiej

Przewodniczący Unii Afrykańskiej (UA), panujący w Libii, “afrykański król królów” – taki tytuł otrzymał w ubiegłym roku – Muammar Kadafi, nie przepuści żadnej okazji, aby zaprezentować swoją wizję świata. Obecnie znalazł sobie kolejne forum jakim jest szczyt państw arabskich w Katarze.

Już w niedzielę, jeszcze przed wyjazdem do Kataru, Kadafi ogłosił, że Międzynarodowy Trybunał Karny jest nową formą światowego terroryzmu. W ten sposób nawiązał do decyzji Trybunału, na mocy której prezydent Sudanu, Omar Al-Bashir, jest poszukiwany za zbrodnie dokonane w Dar Furze. Kadafi nie znalazł w ściganym, który też do Kataru przyjechał, żadnej winy. Zatem to Trybunał jest zły. Co więcej stanowi narzędzie do rekolonizacji Afryki, bo w końcu ściga przywódcę Sudanu, czyli kraju, który już kiedyś był kolonią.

W poniedziałek Kadafi znowu mówił. Tym razem obraził króla Arabii Saudyjskiej zarzucając mu dobre relacje z Zachodem. Nazwał go „brytyjskim produktem i amerykańskim sojusznikiem”. Uciszyć Kadafiego próbował katarski gospodarz, ale to jeszcze bardziej poruszyło libijskiego przywódcę. Miał powiedzieć, że jest liderem arabskich władców, królem królów Afryki i przywócą muzułmanów.

Kadafi z saudyjskim królem nie lubi się od czasów inwazji na Irak w 2003 roku. Potem wzbudzał wiele kontrowersji swoją obecnością na szczytach państw arabskich, bądź nie pojawiał się na nich wcale.

ostro

 Dokument bez tytułu