Jesteśmy z Afryki, jesteśmy z Warszawy!

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Jesteśmy z Afryki, jesteśmy z Warszawy!

Do Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga.

Zwracamy się z apelem o rzetelne wyjaśnienie tragicznego zdarzenia, które miało miejsce na warszawskim stadionie w niedzielę 23 maja. Zastrzelenie Nigeryjczyka zbiegło się z warszawskim obchodami Dnia Afryki. Kiedy na ulice Warszawy wyjechał afrykański autobus mający zintegrować warszawiaków i Afrykańczyków, w innej części miasta osoby o czarnym kolorze skóry były wyłapywane przez policję. Dochodzeniu do prawdy o niedzielnej tragedii powinno towarzyszyć dokładne zbadanie sprawy. Wydarzyła się tragedia, a odpowiedzialni za nią powinni zostać ukarani, bez względu na to, kim się okażą.

Dziś apelujemy o dołożenie wszelkich starań, aby zapobiec eskalacji niedomówień. Wierzymy, że prokuratura wyjaśni w sposób obiektywny wszystkie okoliczności śmierci Nigeryjczyka, który był ojcem trójki dzieci, mieszkał wśród nas. Nie możemy odmówić jego rodzinie prawa do prawdy o jego śmierci.

Władze miasta Warszawy promują dialog międzykulturowy i otwierają polską stolicę na obywateli innych krajów i kontynentów. Robią wiele, aby stolica Polski była miejscem przyjaznym dla każdego, kto chce w niej mieszkać, uczyć się i pracować. Nad Wisłą osiada coraz więcej przybyszów z Afryki, dla których Warszawa staje się domem. Dlatego nie możemy zaprzepaścić szansy na wzajemne porozumienie między różnymi kulturami. W ubiegłym roku przypomnieliśmy, że wszyscy pochodzimy z Afryki. W Pasażu Wiecha powstała przestrzeń spotkania Afrykanów i Polaków. Teraz najważniejsze jest, aby tę przestrzeń rozbudowywać każdego dnia. Jesteśmy z Afryki, jesteśmy z Warszawy!

Mamadou Diouf,

Dyrektor Programowy
Fundacja „Afryka Inaczej”

 Dokument bez tytułu