Jesteś w Zambii? Nie pal papierosów

afryka.org Wiadomości Jesteś w Zambii? Nie pal papierosów

Zambia wprowadziła nowe prawo zakazujące palenia papierosów w miejscach publicznych. Za jego złamanie będzie można trafić nawet na dwa lata do więzienia. W tym samym czasie zambijski prezydent, Levy Mwanawasa, postanowił rozładować zatłoczone więzienia i ogłosił amnestię dla kolejnych 103 skazańców.

Nowe prawo ma chronić tych, którzy nie palą a są narażeni na skutki biernego palenia w miejscach publicznych. Osoby nie przestrzegające zakazu muszą liczyć się z karą grzywny lub więzienia. Jednocześnie władze Zambii zamierzają wyznaczyć kilka specjalnych stref, gdzie będzie można palić bez ograniczeń.

Wielu Zambijczyków nie zgadza się z nowym prawem. Uważają, że jest zbyt surowe, a miejsc, gdzie można palić nie ma prawie wcale.

Nie ma też miejsca w celach zatłoczonych zambijskich więzień. Dlatego prezydent Mwanawasa pozwolił na wypuszczenie kolejnych więźniów. Jednak jeśli policja będzie skuteczna w egzekwowaniu nowego antynikotynowego prawa, to na nic zdadzą się kolejne amnestie – twierdzą krytycy zakazu palenia.

ostro


 Dokument bez tytułu