Jest porozumienie w sprawie Sudanu Południowego

afryka.org Wiadomości Jest porozumienie w sprawie Sudanu Południowego

9 maja w Addis Abebie pod auspicjami premiera Etiopii Hajle Marjama Desalegne, który pełni też urząd przewodniczącego Międzyrządowego Urzędu ds. Rozwoju (IGAD) prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir Mayardit i przewodniczący Ludowej Armii Wyzwolenia Sudanu (SPLA) dr Riek Machar Teny podpisali dokument, który nazwano “Porozumienie w celu rozwiązania kryzysu w Sudanie Południowym”.

Przy podpisaniu umowy obecny był ambasador Smaїl Chergui, komisarz ds. pokoju i bezpieczeństwa, który reprezentował przewodniczącą Komisji Unii Afrykańskiej dr Nkosazanę Dlamini-Zumę. Komisarz Chergui wyraził przekonanie, że Unia Afrykańska dopomoże w zupełnym wdrożeniu umowy, by przyczynić się do przywrócenia pokoju, bezpieczeństwa i stabilności w Sudanie Południowym.

Przewodnicząca Dlamini-Zuma podkreśliła znaczenie zobowiązań podpisanych przez dwóch południowosudańskich liderów, zwłaszcza tych, które dotyczą natychmiastowego przerwania walk i umożliwienia dotarcia pomocy humanitarnej oraz wyraziła szczególne podziękowanie dla Hajle Marjama Desalegne i IGAD za wkład w rozwiązanie konfliktu.

Podpisane porozumienie może być ważnym krokiem w celu zażegnania konfliktu w tym nowo powstałym państwie. Można jednak mieć obawy, czy aby na pewno dojdzie do pełnego pokoju. Być może będzie to jedynie zakończenie konfliktu między siłami rządowymi a SPLA, a napięcia pomiędzy Dinkami i Nuerami wciąż będą trwały.

Daniel Kulhawiec

 Dokument bez tytułu