Japonia w afrykańskiej podróży

afryka.org Wiadomości Japonia w afrykańskiej podróży

Japoński premier Shinzo Abe rozpoczął w piątek swoją afrykańską podróż. Pierwszym przystankiem było Wybrzeże Kości Słoniowej (WKS). Abe chce wzmocnić relacje gospodarcze Japonii z Afryką, której głównym partnerem handlowym są dziś Chiny.

Wizyta Abe jest pierwszą od ośmiu lat wizytą szefa japońskiego rządu. Premierowi towarzyszy 50 przedstawicieli biznesu. W czasie spotkania z prezydentem Alassanem Ouattara, Abe podkreślił, że WKS jest gospodarczym liderem w skali regionu. Mówił też o dużym zainteresowaniu ze stronu japońskiego biznesu Afryką Zachodnią, jako rynkiem z 300 milionami mieszkańców. Dotychczas Japonia angażowała się w finansowanie misji pokojowych i pomoc rozwojową. W ubiegłym roku w czasie międzynarodowej konferencji w Tokio, Japonia zadeklarowała pomoc wartości 14,5 miliardów dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat.

Abe odwiedzi również Mozambik i Etiopię. Wizyta japońskiego premiera odbywa się w tym samym czasie, co podróż chińskiego ministra spraw zagranicznych Wang Yi, który odwiedził w poniedziałek Etiopię, a potem miał zatrzymać się w Dżibuti, Ghanie i Senegalu.

Od 2009 roku Chiny są głównym partnerem handlowym Afryki, a ich udział w handlu wynosi 13,5%. Dla porównania do Japonii należy 2,7%.

vuvu

 Dokument bez tytułu