Innowatorzy społeczni a problemy globalne to edukacyjna seria web doc przedstawiająca aktywistów z Polski i Ugandy, którzy zamiast narzekać biorą sprawy w swoje ręce i zmieniają rzeczywistość dookoła siebie, uczą się od siebie nawzajem, a pozytywną zmianą zarażają też innych. Seria pokazuje, że małe rzeczy na lokalnym poziomie mogą mieć globalne oddziaływanie, pokazuje zależności i otwiera na wymianę kulturową.
Każdy temat podjęty w Ugandzie ma swoje odpowiedniki w osobach lub organizacjach w Polsce, co pokazuje łączniki między tymi odległymi geograficznie i kulturowo krajami, a jednocześnie pokazuje, że mamy te same problemy, emocje, wyzwania i… rozwiązania.
Odcinek 1 – ZMIENIAĆ ŚWIAT NA NIESWOJEJ ZIEMI: UCHODŹCY
Czy można zmieniać świat za sprawą pluszowych królików? Co łączy uchodźców z Czeczeni z uchodźcami w Ugandzie? Film podejmuje trudny temat uchodźców, którzy zamiast czekać na międzynarodowe programy pomocy biorą sprawy w swoje ręce za sprawą oddolnych inicjatyw, prowadzonych przez Marinę Hulia (Polska // Dzieci z Dworca Brześć) oraz Patricka Muvunga (Uganda // Oportunegee). Ich działania wzmacniają uchodźców ich jako ludzi, pomagają w procesie radzenia sobie z traumami wojny i pozwalają przetrwać z dala od ojczyzny. Wszystko to za sprawą małych zmian, które nabierają globalnego znaczenia.
Odcinek 2 – ULEPIĆ PRZYSZŁOŚĆ Z PRASTARĄ WIEDZĄ: COHABITAT I SINA
Dlaczego wracać do prastarych technik budownictwa naturalnego? Czy nasze wybory na poziomie lokalnym mogą obrać globalną skalę oraz znaczenie? Czy mamy realny wpływ na środowisko? W filmie pokazujemy dwie organizacje Cohabitat (założyciel Paweł Sroczyński // Polska) oraz Social Innovation Academy (założyciel Etienne Sulburn // Uganda), które wytyczają nowe sposoby myślenia o technikach przywództwa, organizowania społeczności oraz koegzystencji z Naturą. Pokazujemy, jak można wykorzystywać pradawne techniki lub łatwo dostępne materiały, by wytyczać nowe trendy świadomego życia.
Odcinek 3 będzie miał swoją premierę na festiwalu Human Doc 26 listopada w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Tylko na afryka.org będziecie mogli go zobaczyć przedpremierowo!