afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Hoduj baobaby

Baobab, symbol afrykańskiej sawanny, to bardzo tajemnicza roślina. Nazywany czasem drzewem rosnącym do góry nogami jest jedyną rośliną na Ziemi, która pamięta czasy sprzed 5000 lat.

Według legendy Buszmenów baobab rozzłościł Boga, który za to posadził go do góry korzeniami. W Afryce baobab ma wyjątkowe znaczenie. Odkryto dla niego tysiące zastosowań. Zapewnia pokarm, wodę, schronienie i leki na różne dolegliwości.

Serwis Hoduj Baobaby powstał z myślą o wszystkich zafascynowanych przyrodą Afryki. Polski miłośnik Czarnego Lądu znajdzie tu wszelkie niezbędne informacje na temat uprawy baobabów afrykańskich, zwanych małpimi drzewami chlebowymi. Forum stanowiące integralną część serwisu, systematycznie się rozwija i staje się miejscem wymiany doświadczeń "hodowców baobabów".

Głównym celem serwisu jest propagowanie pomysłu domowej uprawy baobabów w polskich warunkach klimatycznych. Na bieżąco rozbudowywana jest baza informacji o uprawie baobabów. W dziale "inspiracje" wciąż pojawiają się nowe wiadomości o symbolice tego niezwykłego drzewa i jego wpływie na kulturę i sztukę oraz życie codzienne mieszkańców Czarnego Lądu.

Serwis Hoduj Baobaby i związana z nim pierwsza polska plantacja baobabów jest pionierskim przedsięwzięciem, które zdobywa coraz więcej zwolenników. Wszystkich, którzy w środku polskiej zimy zapragną wprowadzić do swoich domów kawałek gorącej Afryki zapraszam do odwiedzenia HodujBaobaby.republika.pl

Jarek Kozikowski

Czy wiesz że:

Baobab jest godłem narodowym Senegalu. Wynika to zapewne z faktu, że stanowi bardzo istotną część flory tego kraju.

Wizerunek baobabu jest mocno związany z życiem Senegalu i jego mieszkańców. Pojawia się w reklamach produktów, logach różnego rodzaju organizacji, w literaturze i sztuce Senegalu, również na pieczątkach administracyjnych.

Największy baobab Senegalu znajduje się w okolicach Palmarin, na drodze Joal-Palmarin. Jest to znana atrakcja turystyczna, i fakt, że pracują tam specjalni przewodnicy, z którymi można zrobić wycieczkę dookoła baobabu jest zupełnie naturalne w tym kraju.

 Dokument bez tytułu