Hipopotam karłowaty nadal żyje w Liberii

afryka.org Wiadomości Hipopotam karłowaty nadal żyje w Liberii

Przetrwały wbrew wieloletniej wojnie, kłusownictwu i wyrębowi lasów. Naukowcy trafili właśnie na ich ślad. Dzięki zdjęciu zrobionemu przez ekspedycję naukową okazało się, że hipopotamy karłowate nadal żyją w Liberii.

Te bardzo rzadkie zwierzęta, występowały przede wszystkim w Liberii (poza Liberią także w Sierra Leone, Gwinei i na Wybrzeżu Kości Słoniowej). Odkąd ten niewielki zachodnioafrykański kraj pogrążył się w krwawym konflikcie, wszystko wskazywało na to, że hipopotamy karłowate nie przeżyły wojny. Tym bardziej, że w czasach chaosu wzrosło zapotrzebowanie na mięso. Głodni uchodźcy i rebelianci szukali pożywienia za wszelką cenę. Skurczyła się też powierzchnia naturalnej ostoi hipopotamów (obecnie lasy pokrywają zaledwie 10 procent powierzchni, którą pierwotnie porastały).

Przez wiele lat nikt nie potrafił ustalić czy hipopotamy karłowate przetrwały w Liberii. Badania uniemożliwiała wojna. Jednak teraz, dzięki naukowcom z London Zoological Society, po raz pierwszy udało się stwierdzić, że nadal żyją w naturze. Zrobili oni zdjęcie z ukrycia jednemu z hipopotamów.

Nie oznacza to, że hipopotamy karłowate nie są już zagrożone. Ich populacja to mniej niż 3 tysiące osobników, występujących na bagnach oraz w lasach na brzegu rzek. Prowadzą bardzo skryty tryb życia. W odróżnieniu od swoich większych krewniaków, mniej czasu spędzają w wodzie, wychodząc po zmierzchu na ląd, gdzie żerują.

(lumi)

 Dokument bez tytułu