Gwinea: Rekordowo niskie temperatury

afryka.org Wiadomości Gwinea: Rekordowo niskie temperatury

W styczniu, bliskie zera temperatury zniszczyły większość upraw, a także zabiły setki zwierząt hodowlanych w północnej Gwinei. Normalnie w tych okolicach o tej porze roku, temperatury wahają się w okolicach 13-15 stopni Celsjusza.

„Rośliny wyglądają tak, jakby zostały spalone” – relacjonuje Hannibal Barry, z Biura Koordynacji Pomocy Humanitarnej ONZ (UN Office for the Coordination of Humanitarian Affairs – OCHA).

Zimno, które zaatakowało w połowie stycznia, zniszczyło uprawy – przede wszystkim pomidorów, ziemniaków, papryki, cebuli i bananów. Nadal nie wiadomo, ile hektarów zostało zniszczonych, ale szacuje się, że setki. W normalnych warunkach, średnia produkcja z jednego hektara w tym regionie to ok. 12-15 ton ziemniaków, 10 ton pomidorów czy 5 ton bakłażanów. Dodatkowo, gwałtowne obniżenie temperatury spowodowało poronienia u ponad 1 tysiąca zwierząt domowych – kóz i owiec. Wiele z nich, a także ponad 700 kurczaków, nie przeżyło ochłodzenia.

Sytuacja jest dodatkowo skomplikowana, ponieważ podczas pory suchej, od listopada do kwietnia, większość ubogich rolników w Gwinei jest uzależniona od przydomowych upraw warzyw i hodowli zwierząt na własne potrzeby. To, co uda im się wyhodować, stanowi podstawę ich pożywienia, a także jedyne źródło dochodów. Teraz, gdy większość upraw jest zniszczona, tym rodzinom grozi głód.

Dotychczas, organizacje pomocowe wystąpiły o 500 tys. dolarów wsparcia dla rolników dotkniętych katastrofą.

maru

 Dokument bez tytułu