Grupa na rzecz pokoju

afryka.org Wiadomości Grupa na rzecz pokoju

Przywódcy Unii Afrykańskiej (UA) wybrali pięciu przedstawicieli, w tym dwie kobiety, którzy będą zajmować się przeciwdziałaniem i rozwiązywaniem konfliktów na kontynencie afrykańskim.

Wybór tej grupy planowano już w 2003 roku, kiedy powstała Komisja Do Spraw Pokoju i Bezpieczeństwa (CPS). Jednak dopiero w ostatni wtorek, w Addis Abebie, na szczycie UA, wybrano jej członków.

Zostali oni wybrani spośród najbardziej zasłużonych działaczy na rzecz pokoju, bezpieczeństwa i rozwoju Afryki, pochodzących z różnych rejonów tego kontynetu. W pracach grupy będą brały udział dwie kobiety, reprezentujące Afrykę Południową (RPA) i Afrykę Zachodnią (Benin). Pierwsza, Brigalia Bam, jest przewodniczącą Niezależnej Komisji Wyborczej w swoim kraju, druga, Elizabeth Pognon, Trybunału Konstytucyjnego w Beninie.

Afrykę Wschodnią reprezentuje Salim Ahmed Salim z Tanzanii, były sekretarz Organizacji Jedności Afrykańskiej (OJA, poprzedniczki UA) a obecnie wysłannikiem specjalnym UA w Dar Fur. Przedstawicielem Afryki Środkowej został były prezydent Wysp Świetego Tomasza i Książęcej, Miguel Trovoada. Z kolei były prezydent Algierii, Ahmed Ben Bella, będzie reprezentował Afrykę Północną.

(mj)

 Dokument bez tytułu