Grupa D: Czekanie na błysk Czarnych Gwiazd

afryka.org Wiadomości Sport Grupa D: Czekanie na błysk Czarnych Gwiazd

Już można rozpocząć odliczanie do pierwszego meczu w finałach 28. Pucharu Narodów Afryki! Do pierwszego meczu zostało raptem osiem dni. Póki co pora na przedstawienie kwartetu ekip z ostatniej z grup. Tu faworyt jest jeden. Pewnym zwycięzcą powinny się okazać „Czarne Gwiazdy”.

Ciekawa będzie już pierwsza konfrontacja zespołu, z takimi gwiazdami w składzie jak Andre Ayew czy Asamoah Gyan (jeśli się wyleczy) z Botswaną, która debiutuje w turnieju. W Ghanie już od trzydziestu lat czekają na ponowne zdobycie Pucharu Narodów. Według wszelkich przewidywań i kalkulacji tamtejszych fanów teraz wreszcie ma się udać. Z drugiej strony, choćby ostatnie eliminacje pokazały, że na dziś w afrykańskiej piłce trudno cokolwiek przewidywać. Mój typ na wyjście z grupy: 1. Ghana 2. Gwinea.

GHANASukcesy: zwycięzca Pucharu Narodów Afryki (1963, 1965, 1978, 1982); finalista Pucharu Narodów Afryki (1968, 1970, 1992, 2010); uczestnik Mistrzostw Świata (2006, 2010); Brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w 1992. Ćwierćfinalista ostatniego mundialu.
Miejsce w rankingu FIFA: 29
Przydomek: „Czarne Gwiazdy”
Trener: Goran Stevanović (Serb)
Największe gwiazdy: Kevin-Prince Boateng (AC Milan), Asamoah Gyan (Al-Ain, Zjednoczone Emiraty Arabskie), Andre Ayew (Olympique Marsylia)
Ocena szans: dla wielu kandydat numer 1 do zwycięstwa w Pucharze Narodów, na które w Akrze czy Kumasi czekają już od trzydziestu lat. Nie udało się cztery lata temu na swoich stadionach, dwa lata temu był finał, a teraz? Zobaczymy jak będzie, ale mam obawy czy aż tak dobrze, jak w całym 2010 roku.

MALISukcesy: finalista Pucharu Narodów Afryki w 1972. Czwarte miejsce w 2002 roku
Miejsce w rankingu FIFA: 67
Przydomek: Orły
Trener: Alain Giresse
Największe gwiazdy: Seydou Keita (FC Barcelona), Mamadou Diallo (CS Sedan), Adama Tramboura (FC Metz)
Ocena szans: z jednym Seydou Keitą nie można liczyć na wygrywanie wszystkich meczów. Jemu samemu ciężko będzie ciągnąć grę całego zespołu. Raczej ciężko będzie im powalczyć o coś więcej niż ćwierćfinał.

GWINEA


Sukcesy: finalista Pucharu Narodów Afryki w 1976 roku
Miejsce w rankingu FIFA: 80
Przydomek: Narodowe Słonie
Trener: Michel Dussuyer
Największe gwiazdy: Isamel Bangoura (Al-Nasr, Zjednoczone Emiraty Arabskie), Fode Mansare (Toulouse FC), Ibrahima Yattara (Al-Shabab, Arabia Saudyjska)
Ocena szans: na pewno są w stanie awansować do 1/4 mistrzostw. Czołowa ósemka to jednak chyba wszystko na co ich będzie stać.

BOTSWANASukcesy: debiutant w imprezie
Miejsce w rankingu FIFA: 95
Przydomek: Zebry
Trener: Stanley Tshosane (Botswana)
Największe gwiazdy: Jerome Ramatlhakwane (Vasco da Gama, RPA), Dipsy Selolwane (Supersport United, RPA), Modiri Marumo (Bay United, RPA)
Ocena szans: sensacyjnie wygrali swoją grupę i po raz pierwszy w historii zagrają w Pucharze Narodów. W kadrze brakuje zawodników z międzynarodowym doświadczeniem. Nawet najlepszy strzelec zespołu Jerome Ramatlhakwane grzeje ławę w swoim klubowym zespole w RPA. Moim zdaniem bez szans na wyjście z grupy.

MECZE W GRUPIE D
24 stycznia,
Franceville: Ghana – Botswana (g.17)
Franceville: Mali – Gwinea (g.20)
28 stycznia, Franceville: Botswana – Gwinea (g.17)
Franceville: Ghana – Mali (g.20)
1 luty, Libreville: Botswana – Mali (g. 19)
Franceville: Ghana – Gwinea (g. 19)

Michał Zichlarz, Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu