Gliniane figury z Ghany

afryka.org Wiadomości Gliniane figury z Ghany

Archeolodzy natrafili w Ghanie na dziesiątki glinianych figur ludzkich. Bezcenne znalezisko rzuca światło na tajemniczą cywilizację, która żyła na terenach dzisiejszej Ghany zanim pojawił się tam Islam. To szczególnie cenne, ponieważ nie istnieją żadne pisane źródła na temat żyjących ówcześnie w tej okolicy społecznościach.

Eksperci z Uniwersytetu Ghany odnaleźli 80 rzeźb glinianych, których wiek szacują na ok. 800-1400 lat. Uważają, że przedstawiające ludzi i zwierzęta rzeźby stanowiły wyposażenie grobowców lub były używane w obrzędach religijnych. Społeczeństwo, które je stworzyło po prostu zniknęło pod naporem Islamu, który później pojawił się na tych terenach.

„Interesujące jest to, że ludzie obecnie żyjący w okolicy wydają się nie mieć nic wspólnego z twórcami tych figur.” – twierdzi jeden z archeologów. „To może sugerować bliższe związki tych społeczności z ludźmi z dalszych części Afryki Zachodniej.”

Figury zostały znalezione na terenie ok. 30 km kwadratowych, w okolicach wioski Yikpabongo. Pierwsze rzeźby odkryto w tej okolicy w połowie lat osiemdziesiątych. Archeologowie mają nadzieję, że dogłębna analiza ostatniego, bogatego znaleziska pozwoli dowiedzieć się czegoś więcej o ludziach żyjących w zachodniej Afryce w czasach przed przybyciem Arabów i pozwoli wyjaśnić zagadkę całkowitego wyginięcia tej starożytnej cywilizacji.

maru

 Dokument bez tytułu