Ghana! Ghana! Ghana!

afryka.org Wiadomości Sport Ghana! Ghana! Ghana!

Tego nie spodziewali się Czesi. Piłkarze z Afryki pokonali już w pierwszej minucie, zespół znad Wełtawy, niezwykle utytułowany i faworyzowany w grupie E. Scenariusz wydawał się prosty. W pierwszym akcie awansują Czechy i Włochy.

Teraz może stać się inaczej. Wszystko zależy od ostatnich dwóch meczy w grupie – Ghana-USA i Czechy-Włochy.

Ale wróćmy do spotkania 'Czarnych Gwiazd' z reprezentacją Czech. Mecz rozpoczął się wspaniałą bramką strzeloną przez Ghanijczyka, Asamoah Gyana. Był to najszybszy gol w tegorocznym mundialu. Potem Czesi próbowali wyrównać. Bez skutku. Doskonałe krycie przez Stephena Appiah i Michaela Essiena, niweczyło starania czeskich napastników. Nie możemy też zapomnieć o doskonałej postawie Richarda Kingstona, który bronił, z największym poświęceniem, bramki Ghany.

Po faulu i czerwonej kartce dla Ujfalusiego, był rzut karny dla Ghany. Gyan kopnął piłkę, tyle że słyszał gwizdek z trybuny, a nie sędziego. To tłumaczenie, nie wystarczyło, i powtórny strzał okazał się niecelny. Gyan dostał żółtą kartkę, przez co nie zagra w niezwykle ważnym spotkaniu z USA.

Sprawiedliwości stało się zadość, kiedy w 82. minucie Sulley Muntari strzelił drugiego gola. Czesi, zmęczeni grą, nie zdoałali już podjąć spójnej akcji. Obrona Ghany wciąż precyzyjna, wytrzymała ostatnie natarcie.

Cieszyły się miliony Ghanijczyków, tysiące na ulicach Akry i serbski trener, Ratomir Dujkovic. To on zalecił piłkarzom, po przegranej z Włochami, ćwiczenia fizyczne, a nie kopanie piłki na boisku w ramach treningu. Kondycja 'Black Stars' była widoczna na meczu z Czechami. W końcu Ghanijczycy to zespół o najniższej średniej wieku piłkarzy. Wynosi ona 24 lata.

Ghana-Czechy 2:0!

Teraz przed 'Czarnymi Gwiazdami' szansa na awans. Wszystko zależy od wspomnianych, dwóch meczy w grupie E.

Czechy: Cech, Grygera, Rozehnal, Ujfalusi, Jankulovski, Poborsky (Stajner 55), Galasek (Polak 45), Rosicky, Plasil (Sionko 68), Nedved, Lokvenc.
Rezerwowi: Mares, Kovac, Jiranek, Jarolim, Blazek, Heinz, Kinsky, Koller, Baros.

Czerwone kartki: Ujfalusi (66).

Żółte kartki: Lokvenc.

Ghana: Kingston, Pantsil, Mensah, Mohamed, Shilla, Essien, Appiah, Muntari, Otto Addo (Boateng 45), Gyan (Pimpong 85), Amoah (Eric Addo 80).
Rezerwowi: Adjei, Sarpei, Kuffour, Pappoe, Tachie-Mensah, Owu, Quaye, Ahmed, Dramani.

Żółte kartki: Otto Addo, Essien, Gyan, Boateng, Muntari.

Gole: Gyan 2, Muntari 82.

Piłka w grze: Ghana (53%) – Czechy (47%)

Sędzia: Horacio Marcelo Elizondo (Argentyna).

Liczba widzów: 45,000.

(ps)

 Dokument bez tytułu