Ghana 2008: Dopóki piłka w grze…

afryka.org Wiadomości Sport Ghana 2008: Dopóki piłka w grze…

Wydaje się, że losy drużyn grupy C są już rozstrzygnięte. Mało kto wierzy, że Sudan i Zambia są wstanie zasypać piłkarską przepaść, jaka dzieli ich od grupowych rywali. Kamerun nie powinien mieć dziś żadnych problemów z Pustynnymi Jastrzębiami z Sudanu, natomiast Zambia skazywana jest na wysoką porażkę z Egiptem. Teoretycznie wszystko jest już jasne. Teoretycznie.

W piłce nożnej wszystko może się zdarzyć i jeśli dostaniemy od losu szansę to na pewno ją wykorzystamy” – tymi słowami Chris Katongo zakomunikował światu, że Miedziane Kule nie złożyły jeszcze broni.

Po druzgocącej porażce 1-5 z Nieposkromionymi Lwami trener Zambijczyków – Patrick Phiri miał bardzo trudne zadanie: odbudować morale drużyny i sprawić by piłkarze, uwierzyli, że zwycięstwo jest w ich zasięgu. Wygląda na to, że jego cel został osiągnięty. Reprezentanci Zambii zapowiadają, bowiem, że na murawę stadionu Baba Yara w Kumasi wybiegną z podniesionymi głowami. Clive Hachilensa – jeden ze współwinowajców fatalnego występu powiedział: „Jest nam bardzo ciężko, bo wiemy, że rozczarowaliśmy naszych fanów. Nasza przegrana jest już jednak historią. Jedyne co możemy teraz zrobić, to zagrać o wiele lepiej przeciwko Egiptowi.”

Selekcjoner reprezentacji Miedzianych Kul planuje kompletne przemeblowanie defensywy – formacji, która najgorzej spisała się podczas meczu z Kamerunem. Jest on również świadomy, że niezależnie od tego kto dziś zagra w obronie Zambii, elementem gry, który musi ulec diametralnej zmianie jest komunikacja między piłkarzami.

By awansować do kolejnej rundy Miedziane Kule muszą pokonać Egipt różnicą trzech bramek. Gdyby Zambijczykom udało się odnieść zwycięstwo mniejszego rozmiaru, będą musieli liczyć na potknięcie Kamerunu w meczu z Sudanem.

Przynajmniej według trenera Pustynnych Jastrzębi Miedziane Kule mogą liczyć na Sudan. Mohamed Abdallah zapowiada, że jego podopieczni udowodnią, że nieprzypadkowo znaleźli się wśród 16 najlepszych drużyn kontynentu. Uważa, że Sudan stać jest na osiągnięcie korzystnego wyniku. Po fatalnym inauguracyjnym meczu z Zambią i dużo lepszym, lecz również przegranym spotkaniu z Egiptem, przyszedł czas by Pustynne Jastrzębie wywalczyły pierwsze punkty. Na pewno nie będzie o nie łatwo, bo wszystko wskazuje na to, że Nieposkromione Lwy po łatwej wygranej w ostatnim meczu znów mają apetyt na Puchar.

Bukmacherzy szanse Zambii w konfrontacji z Egiptem oszacowali na 1 do 5 (wygraną 3-0 na 1 do 62) a remis lub wygraną Sudanu na 1 do 4. Nie jest to dobra wróżba dla Miedzianych Kul, z drugiej strony niesie im optymistyczny komunikat: są jeszcze szanse!

Typowanie

Aż 7 osób wytypowało poprawny wynik meczu Nigerii z Beninem. Wśród nich znaleźli się Sajmenos, Tomasz Walczak i Majki potwierdzając tym samym, że zasługują na miejsce w pierwszej trójce.

Spośród wszystkich graczy, którzy do tej pory oddali swoje typy na dzisiejsze mecze, żaden nie wierzy, że Sudan jest w stanie sprawić niespodziankę. Po wysokiej porażce Zambii w ostatnim meczu już tylko dwóch typerów nadal stawia na Miedziane Kule.

Piotrek Chmielewski

 Dokument bez tytułu