Gambia: Najmniejsza na kontynencie

afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Gambia: Najmniejsza na kontynencie

Gambia? A gdzie to jest? Odpowie – zresztą nie tylko na pytanie o Gambię – wiele osób, zapytanych na polskiej ulicy. Uczynią to podobnie do Gambijczyków, którym zada się podobne pytanie o Polskę. Pomimo tej niewiedzy Gambia jest jednym z krajów będących „naj”. Otóż Gambia to najmniejszy kraj Afryki Zachodniej i kontynentalnej.

Bardzo mała i wąska. Otoczona z trzech stron przez Senegal. Od zachodu dotyka brzegów Oceanu Atlantyckiego. Jej obszar przecina rzeka Gambia. W najszerszym miejscu (ujście rzeki Gambii) terytorium tego kraju ma 48 kilometrów. Natomiast przeciętna szerokość wynosi 32 kilometry.

Granice Gambii zostały ustalone w 1889 roku. Wtedy Gambia była kolonią brytyjską, a Senegal francuską. Londyn i Paryż postanowiły ustalić przebieg granic swoich posiadłości w Afryce. A że podziały z czasów kolonialnych przetrwały do dziś w granicach państw afrykańskich, stało się tak też w przypadku Gambii.

Gambia to strefa klimatu subtropikalnego. Wyróżnia się dwie pory: suchą i deszczową. Sucha i chłodniejsza trwa od połowy listopada do połowy maja. Deszczowa i gorąca od czerwca do października. Najwyższe temperatury panują w głębi lądu, od marca do czerwca (w południe sięgają 38°C). Od stycznia do marca duży wpływ na klimat ma harmattan wiejący znad Sahary, który przynosi ze sobą pył. Jednak rzadko, nawet w porze deszczowej, w ciągu dnia nie świeci słońce.

Terytorium Gambii wynosi 11 300 km². Największym gambijskim miastem nie jest stolica, Banjul, w której mieszka ponad 34 tysięcy ludzi, ale Serekunda (ponad 335 tysięcy mieszkańców). W sumie, w Gambii żyje ponad półtora miliona osób.

Wąski pas terytorium Gambii, koncentruje się wzdłuż rzeki. Ma ona 1130 kilometrów długości (480 kilometrów przypada na Gambię). Jej źródła znajdują się w Fouta Djalon w Gwinei. To właśnie rzeka jest główną arterią tego niewielkiego kraju. Jest to o tyle istotne, że zaledwie 19 procent dróg w tym kraju jest odpowiednio utwardzonych. Stąd rzek stanowi świetną alternatywę. Większość statków może dopłynąć aż do 280 kilometra (Georgetown). Podróżują nimi ludzie i towary. Również rzeką przewożony jest główny towar eksportowy Gambii czyli orzeszki ziemne.

Gambia nie ma w swoich granicach ani gór ani wyżyn. Stolica, Banjul, jest położona zaledwie metr nad poziomem oceanu. Im dalej od wybrzeża Atlantyku, terytorium Gambii zaczyna wznosić się i przekształcać w niewielki płaskowyż z nielicznymi, przysadzistymi pagórkami. Na odcinku od Georgetown do wschodniej granicy ciągną się Rocky Hills, które są wulkanicznego pochodzenia. Szczególnie znane jest wybrzeże Gambii. Swoją sławę zawdzięcza pięknym plażom. Ich długość wynosi 50 kilometrów. Obecnie zagraża im nadmierne pozyskiwanie piasku, potrzebnego w sektorze budowniczym.

Gambię porasta roślinność sawannowa, z wyjątkiem brzegów rzeki i wybrzeża, gdzie występują lasy namorzynowe, a im bardziej w górę lasy galeriowe. Lasy zajmują 47 procent obszaru Gambii. 32 procent gambijskiej ziemi jest uprawiane.

Niewielki kraj, wciśnięty w terytorium Senegalu, jest dzisiaj celem wyjazdów turystycznych. Sprzyjają im przyjazne jak na Afrykę Zachodnią warunki klimatyczne, a przede wszystkim plaże. Może zatem czas dowiedzieć się czegoś więcej o tym kraju.

(kofi)

 Dokument bez tytułu