Fufu? A co to takiego?

afryka.org Czytelnia Czytelnia Fufu? A co to takiego?

Fufu to tradycyjne danie zachodnioafrykańskiej kuchni, szczególnie popularne w mojej rodzinnej Ghanie. Fufu powstaje po ugotowaniu cassavy, plantain – specjalny rodzaj bananów, ryżu, słodkich ziemniaków bądź yamu. Tak otrzymana masa jest następnie tłuczona w moździerzu. To cała tajemnica powstawania fufu.

W Ghanie fufu jest robione z mieszanki cassavy i plantain lub cocoyamu. To bardzo popularna potrawa w mojej ojczyźnie. Jemy ją nawet trzy razy w tygodniu. Wszyscy lubią fufu. Szczególnie moja babcia. Ona to dopiero kocha fufu, które mogłaby jeść każdego dnia. Jeśli tak się nie stanie ma zły humor. Jej dzień nigdy nie będzie udany bez fufu. Jednak fufu to nie tylko specjalność mojej babci, ale i całego ludu Akan, który mieszka w Ghanie.

Fufu jemy z sosem. Może to być sos z orzechów palmowych, pomidorów bądź orzeszków ziemnych. Podawany jest w jednej, wspólnej dla wszytkich misce. Każdy macza w niej kawałki fufu.

To co może być interesujące to sposób w jaki powinno jeść się fufu. Jemy je ręką – podobnie spożywa się większość afrykańskich potraw – i nie żujemy go lecz połykamy.

Jeżeli będziesz miał okazję zjeść fufu oderwij najpierw kawałek z utłuczonej, ciągnącej się masy, używając kciuka zrób w nim nacięcie. Następnie zanurz go w sosie, tak aby wypełnił zrobione przez ciebie wydrążenie.

Mam słabość do fufu. Nawet w Polsce, gdzie nie mogę dostac odpowiednich składników, robię fufu używając ich substytów. Mogę być tysiące mil od domu, ale zawsze jest ze mną moje fufu.

Maame

 Dokument bez tytułu