Film o prezydencie Namibii

afryka.org Wiadomości Film o prezydencie Namibii

W maju na tegorocznym festiwalu w Cannes, będzie można zobaczyć namibijski film "Where Others Wavered".

Film opowiada historię pierwszego prezydenta Namibii. Sam Nujoma, a właściwie Samuel Daniel Shafiishuna Nujoma, urodził się w 1929 roku. Już od młodości działał w ruchu zwalczającym apartheid. Po aresztowaniu, za stawianie oporu wyjechał do Meksyku. Apelował stamtąd do Organizacji Narodów Zjednoczonych o powstrzymanie kontroli RPA nad Namibią. Od 1960 roku kierował Organizacją Ludu Afryki Południowo-Zachodniej (SWAPO). Kiedy próbował w 1966 roku wrócić do kraju, został schwytany i deportowany do Zambii.

W sierpniu 1966 zorganizował wybuch zbrojnego powstania. Po wielu latach walki z wojskami RPA, w imieniu SWAPO podpisał pakt o zawieszeniu broni, który zapoczątkował proces przechodzenia Namibii do niepodległości. Do Namibii powrócił w 1989 i rok później został pierwszym prezydentem niepodległego już kraju.

Prezydentem pozostał przez trzy kolejne kadencje, do 2005 roku. Znany jest z łagodnej reformy własności ziemskiej, dzięki której ziemia należąca do białych osadników zaczęła przechodzić w ręce rdzennych mieszkańców Namibii.

(mj)

 Dokument bez tytułu